hapiky

Co vše se může skrývat pod termínem: Má dar řeči?

Jistě je to i něco víc než pouhé přesvědčování o něčem!

Nejlepší odpověď
annas

Vzpomínáte na pohádku o princezně, která nemluvila? Mluvec jí dal řeč …

Nám mluvec řeč nenadělil, ale dostali jsme ji jako dědictví od rodičů co by smysl. O těch, kteří mají mimořádné vyjadřovací schopnost, se říká, že mají dar „od boha“.

Často není mnohomluvnost na škodu, protože slova lahodí uchu na rozdíl od strohého sdělení. Jindy mnohomluvnost znamená mlácení prázdné slámy, takže se jádro pudla nedovíme.

Jenže ne každý tento dar umí využít
Často .jde o spontánní projev, kdy je kvantita na úkor kvality.
Jiný je pohotový, ale umí dobře komunikovat, má výborné vyjadřovací schopnosti, mluví kultivovaně, často ve formě až umělecké svými slovy ozláštňuje text.

Dar řeči se cení u spisovatelů,, jejichž myšlenky, které hodí na papír, chytnou člověka u srdce, když vypráví příběh či píšou verše. K tomu patří i procítěnost, umění zaujmout, mít nápad a jazykově jej ztvárnit atd.

Vyjadřovací schopnosti, bohatá pestrá zásoba se získá především četbou.

Další odpovědi
Drap

Nedělá mu problém mluvit bez přípravy i před davem lidí, téměř na jakékoli téma.

anonym

Mluví kdy má a ví jakým způsobem mluvit nejen, aby řeč nestála, ale také, aby jej druzí poslouchali. I nečekané téma či otázku dokáže v mžiku zodpovědět.

Šidlo

že je ľudovo povedané držka

odborne sa tomu hovorí verbálna inteligencia prejavujúca sa výbornou rétorikou

ono skvelú verbálnu inteligenciu má aj J.K.Rowling a pritom ona sa verejne vyjadruje väčšinou písomne cez twitter – je dosť hanblivá, ale píše excelentne

ivzez

„Mít dar řeči“ zahrnuje vedle jazykové stránky (velká slovní zásoba, správná
gramatika i stylistika) rozsáhlý všeobecný přehled, přehled i v některých
odborných oblastech, empatii, určité znalosti z oblasti psychologie a v neposlední
řadě schopnost mluvit před lidmi (člověk se nesmí nechat „svázat trémou“).

Je toho víc, ale pro začátek by mohlo vyjmenované stačit.

hapiky

Četl jsem rozsudek, kde v obžalobě bylo několik stovek poškozených o dost velké částky, kde bylo kromě jiného soudem konstatováno, že dotyčný podvodník používal k vylákání peněz dar řeči. Proto usuzuji, že to jen o daru řeči nebude.