Anikitos

Co vlastně způsobuje doby ledové?

Podle vědců se planeta Země, za celou její historii, několikrát proměnila doslova v ledovou kouli na několik tisíc let. Co přesně to způsobuje? Může to přijít i dnes?

Může to být způsobeno velkou hustotou (sněžných) mraků a odrazem slun. paprsků od zasněženého povrchu země?

Nejlepší odpověď
annas

1. Názory na současnost
Je to opravdu pravda, nebo oteplení, které zažíváme, skutečně urychlí nástup nové doby ledové? Rostoucí počet důkazů naznačuje, že přinejmenším pro Velkou Británii a západní Evropu existuje vážné riziko, že se tak stane – a brzy.

Problém spočívá v oceánském proudu známém jako Golfský proud, který obklopuje Velkou Británii a severozápadní Evropu.

Aby mohly teplé, slané povrchové vody Golfského proudu pokračovat v zatáčení na sever, musí existovat srovnatelný hluboký proud studené husté vody ze severských moří. Zdá se, že tento zpáteční proud zřejmě zpomaluje od poloviny minulého století. atd.

https://www.the­guardian.com/en­vironment/2003/nov/1­3/comment.rese­arch

2. Historie

Během posledních 2,5 milionů let prošla Země více než 50 významnými ledovými věky, z nichž každý má hluboký vliv na klima naší planety. Ale co je způsobuje a jak předpovídáme, kdy dojde k další velké ledové době. .

Asi před 40 lety vědci uvědomili, že ledové doby byly řízeny změnami v oběžné dráze Země. Ale jak jsem nedávno tvrdil v Přírodě, není to tak jednoduché. Vědci se stále snaží pochopit, jak se takové vlny vzájemně ovlivňují s klimatickým systémem, zejména skleníkovými plyny, aby se planeta dostala do nebo z ledové doby.

Takže co způsobilo toto velké ledové stáří? V roce 1941 Milutin Milankovič naznačil, že vlny v oběžné dráze Země změnily distribuci sluneční energie na hladině planety a řídily se cykly ledové doby. Věřil, že množství příchozích slunečních paprsků (sluneční záření) ležící jižně od arktického kruhu, na 65 ° severní šířky, bylo nezbytné. Zde se sluneční záření může lišit až o 25 procent.

Když bylo v letních měsících méně slunečního světla, průměrná teplota by byla mírně nižší a některé z ledů v této oblasti by mohly přežít a zvětšit – nakonec by vytvořily ledovou vrstvu atd

https://www.ci­tymetric.com/ho­rizons/what-causes-ice-ages-and-when-next-one-2680

Další odpovědi
Drap

Ano může podobná situace nastat i dnes. Těch příčin může být hned několik. Jedna z nich je třeba i výbuch nějakého supervulkánu. Paradoxně při výbuchu sopky, může dojít k dlouhodobému poklesu teploty.