Kelt

Co vlastně znamená: „Dávejte císaři, co je císařovo, a co je božího, dávejte Bohu.“?

Nedávno dávali opět nějaký film o Ježíši Kristu. JK přichází do Jeruzaléma, má řadu stoupenců, dělá zázraky a kněží se ho snaží obvinit a zatknout. Zde je právě jedna věc která mne zaujala. Jeden člověk se ptá Ježíše, zda se mají platit daně Římu. Jeden z učedníků pošeptal Ježíši, že hledají záminku, aby ho obvinili. Ježíš vzal minci podíval se na ni a zeptal se, čí je to obraz. Jeden mu odpověděl: „Císaře.“ A Ježíš řekl: „Dávejte císaři, co je císařovo, a co je božího, dávejte Bohu.“ Co znamená ta odpověď? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"Co je císařovo … atd.

Vidím to tak, že člověk má respektovat jak instituce světské a plnit z toho plynoucí povinnosti, např. odvádět daně, tak se zaměřit i na oblast duchovní, tedy plnit povinnosti týkající se Boha. Věřit v něho z vlastního přesvědčení.
-

„Význam úsloví dát císaři, co je císařovo se dá vyjádřit jiným úslovím: každému, co jeho jest. Slovy "Dávajtež, co je císařovo císaři a co jest Božího Bohu“ totiž odpověděl podle Matoušova evangelia Kristus farizejům, kteří ho chtěli dostat do pasti otázkou, zda se mají platit daně bezbožným Římanům.

Farizejové soudili, že každou odpověď si Kristus odnese. Když řekne, že ano, naštve své příznivce, když řekne, že ne, bude nejspíš Římany zatčen. Nestalo se, protože Kristus – a projevil to nejen v tomto případě – si myslel, že majetek a politika je jedna věc, království nebeské věc druhá. Že se to nedá míchat, že něco patří císařovi a něco zase Bohu.

Svatý Pavel pak napsal něco velmi podobného: „Každému tedy což jste povinni, dávejte. Komu daň, tomu daň; komu clo, tomu clo; komu bázeň, tomu bázeň; komu čest, tomu čest.“ Ano úsloví, komu čest, tomu čest, které také můžeme občas slýchat a tentokrát nejen v médiích, ale i v běžné řeči, pochází od svatého Pavla, z jeho Listu Římanům. "

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/ci­sar--146208

Máte-li zájem, přečtěte si podrobné vysvětlení Pavla Konzubla
Vydává Pastorační středisko brněnské diecéze jako součást diecézního biblického programu.
http://www.vez­miacti.cz/index­.php?page=177

Další odpovědi
autacek

Já vzal takhle minci, podíval se na ni a bylo na ní Brno. No nic, stejně o tom kde daně rozfofrují rozhodnou v Praze.

Ježíšova odpověď byla dozajista diplomatická, asi již tehdy platilo, že na světě jsou pouze dvě jistoty – daně a smrt.

Roman71

To znamená platit daně a dodržovat zákony země, ve které žijeme, pokud nejsou v rozporu s Božími zákony. Samozřejmě zároveň žít takovým způsobem života, který se líbí Bohu.
Dotaz přihlížejícího směřoval k tomu, zda jsou Boží služebníci osvobozeni od světských závazků (v tomto případě placení daní). Ježíš tímto výrokem jasně ukázal, že máme dodržovat jak světské, tak Boží zákony (Boží zákony mají v životě věřícího křesťana prioritu).

Mc Merkurion

… daně se platit musí, bohu patří naše duše … ten po nás chce jen abychom v něj věřili a dali mu naše srdce … ten císař to dá zase bohu tím, že postaví nějakej kostel, synagogu, mešitu, atd …