Kepler

Co vlastně brání masové výrobě grafenu, fullerenu a ostatním formám uhlíku?

Jde o materiály naprosto fantastických vlastností

Ocelářská lobby? To asi ne.

Nejlepší odpověď
Kelt

Nákladné zařízení, práce za vysokých teplot a tlaků a čistota vstupních materiálů a pak hledat odbyt, využití. Nemůžeš zavalit trh prvotřídním zbožím, když je v okolí zboží druhé třídy, ale i to druhořadé zboží nemůžeš okamžitě vyřadit, kvůli možným následkům. A kde se to využívá? U formule 1 , letadla, rakety, nebo ve vojenství?

Další odpovědi
aliendrone

Výrobní náklady. Zatím je to pouze pro účely, kde se na cenu nehledí (vojenství apod.). Neboj, vidím to tak v horizontu do 20let a bude to relativně běžný materiál. I tak ale bude počítám dost drahý, nicméně ekoteroristé prosadí další dodatečné daně na „méně ekologické“ materiály, takže se to v konečném výsledku vyplatí. ;) :D :D

dubraro

Kromě výše uvedených převážně ekonomických důvodů jsou ještě další. Tento v podstatě „uhlíkový prach“, pokud se dostane ven, představuje nebezpečné znečištění prostředí formou prachových částic a kromě toho je to výborná hořlavina.

Kepler

To co píšeš je jen o obvyklých uhlíkových vláknech, dnes již známé technologii v letectví, v F1 nebo dokonce i v komerčním využití. Spíš mě zajímají technologické limity pro výrobu tak fantastických materiálů které jsem naznačil. Ty vlastnosti těch modifikací uhlíku jsou naprosto fantastické. Zatím zjištěné jen v laboratořích.

aliendrone

Kepler>>> No, on se grafen už komerčně využívá – nějaká (myslím čínská) firma vyrobila mobily s grafenovým displejem (tedy plně a bez problémů ohebné, pochopitelně jako promo, reálně na nich prodělala boty, ale jako reklama na to, že jsou „best of the bests hi-tech“ to bylo prý fantastické), také se dělají tenisové rakety (myslím, že s jednou hraje Novak Dokovič – viděl jsem reklamu) a další pišišvorárny. Pochopitelně to neznamená, že jsou z grafenu, ale že je tam nějaký (trošku) použit. Levné modely stojí i méně než 5000Kč. Ale jsou i za 25 000USD (ty mají v sobě grafenu „trochu víc“) ;) :)

Kepler

Tak vida, přece jenom se blýská na lepší časy. I pravěká dřevěná raketa má v sobě víc, než 50% uhlíku, což o to.
Já chci graféééén!