Avatar uživatele
Kepler

Co vlastně brání masové výrobě grafenu, fullerenu a ostatním formám uhlíku?

Jde o materiály naprosto fantastických vlastností

Ocelářská lobby? To asi ne.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? paul1, aliendrone před 1695 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kelt

Nákladné zařízení, práce za vysokých teplot a tlaků a čistota vstupních materiálů a pak hledat odbyt, využití. Nemůžeš zavalit trh prvotřídním zbožím, když je v okolí zboží druhé třídy, ale i to druhořadé zboží nemůžeš okamžitě vyřadit, kvůli možným následkům. A kde se to využívá? U formule 1 , letadla, rakety, nebo ve vojenství?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Výrobní náklady. Zatím je to pouze pro účely, kde se na cenu nehledí (vojenství apod.). Neboj, vidím to tak v horizontu do 20let a bude to relativně běžný materiál. I tak ale bude počítám dost drahý, nicméně ekoteroristé prosadí další dodatečné daně na „méně ekologické“ materiály, takže se to v konečném výsledku vyplatí. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

Kromě výše uvedených převážně ekonomických důvodů jsou ještě další. Tento v podstatě „uhlíkový prach“, pokud se dostane ven, představuje nebezpečné znečištění prostředí formou prachových částic a kromě toho je to výborná hořlavina.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

To co píšeš je jen o obvyklých uhlíkových vláknech, dnes již známé technologii v letectví, v F1 nebo dokonce i v komerčním využití. Spíš mě zajímají technologické limity pro výrobu tak fantastických materiálů které jsem naznačil. Ty vlastnosti těch modifikací uhlíku jsou naprosto fantastické. Zatím zjištěné jen v laboratořích.

před 1695 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Kepler>>> No, on se grafen už komerčně využívá – nějaká (myslím čínská) firma vyrobila mobily s grafenovým displejem (tedy plně a bez problémů ohebné, pochopitelně jako promo, reálně na nich prodělala boty, ale jako reklama na to, že jsou „best of the bests hi-tech“ to bylo prý fantastické), také se dělají tenisové rakety (myslím, že s jednou hraje Novak Dokovič – viděl jsem reklamu) a další pišišvorárny. Pochopitelně to neznamená, že jsou z grafenu, ale že je tam nějaký (trošku) použit. Levné modely stojí i méně než 5000Kč. Ale jsou i za 25 000USD (ty mají v sobě grafenu „trochu víc“) ;) :)

před 1695 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Tak vida, přece jenom se blýská na lepší časy. I pravěká dřevěná raketa má v sobě víc, než 50% uhlíku, což o to.
Já chci graféééén!

před 1695 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek