Mika47

Co víte o zákonu zachování hmotnosti?

Dělám projekt o Zákonu zachování hmotnosti a hledám kde se dá, ale nikde nic není… Prosím poraďte :)
Doplňuji:
Má to být na formát A3 takže toho musí být víc… :(

Odpovědi
ministri

Wikipedia: V uzavřené soustavě se součet hmotnosti látek, které vstupují do reakce, rovná součtu hmotností látek, které reakcí vznikají.
Lomonosov jako první vystihl, že při chemických reakcích platí i zákon zachování energie. Po něm přezkoumali a dokázali platnost zákona hmotnosti a energie i další vědci.
Doplňuji:
Nic víc o tom nevím a ani jsem nevěděl, dokud jsem to nenapsal do googlu. Ale zní to logicky. Možná by se dala ještě vymyslet nějaká báječná historka o tom, jak na to Lomonosov přišel, protože na netu o tom opravdu nic moc nepíší.

Larissa

  • objevili v 18. stol. M.V.Lomonosov a A.L.Lavoisier

V uzavřené soustavě se při chemické reakci hmotnost reaktantů rovná hmotnosti produktů.

hmotnost reaktantů = hmotnost produktů

Během reakce hmotnost produktů roste.
Během reakce hmotnost reaktantů klesá.
Počet atomů všech látek při reakci zůstává stejný.

kyselina 5

Pozor! Lomonosov a Lavoisier to nenapsali spolu. Lavoisier to nezávisle na něm formuloval o 26 let později.

Hodila bych tam malou kličku. Že s tímto zákonem přišel hlavně Lomonosov v roce 1748 a téhož roku přišel se zákonem zachování energie. Pak můžete uvést, že na těchto dvou zákonech staví moderní věda, protože z nich Einstein vyrobil E=mc2.
Kdyby to nemusel být čistě jen ZZH, dala bych tam malý životopis Lomonosova.

Zdroj: http://artemis­.osu.cz/mmfyz/am­/am_1_1.htm