jirka F

Co vás jako první napadne, když se podíváte na nebeskou hvězdu?

Mně hned napadne, že vlastně hvězda svítí pro nás, než ji zničí černá díra.

Nejlepší odpověď
Gonfaloniér

To tě napadne kravina. :P :D Hvězdy nesvítí pro nás. Svítí, protože to jsou hvězdy a kdyby měly pro něco „svítit“, tak ne pro tak vzdálenou planetu jako je naše, ale pro ty, které jsou jim mnohem blíž – v jejich soustavě.
Černé díry třeba jednou pohltí vše – i naši plantetu. ;)
Mě vždycky jen napadá, jak jsme malí (a bezvýznamní), jak je vesmír obrovský a představuju si, kolik toho asi nevíme. Pak přemýšlím, jak jsou některé naše každodenní „problémy“ zcela zbytečné a že na mnohých z těch věcí vůbec nezáleží.
Zajímavé je, že když se díváme na hvězdy, tak se díváme do minulosti. Protože než k nám ty paprsky od těch vzdálených hvězd dorazí a ukážou nám tak ten okamžik… vzdálenost tolika světelných let. A co jeden světelný rok, to jeden skutečný rok, pokud se nemýlím – proto to označení. Je to vvzdálensot, která určuje dobu. Takže když se díváme na vzdálenost 2 000 světelných let, tak vidíme, co tam bylo před 2 tisícy lety.
Některé hvězdy jsou od nás vzdáleny desítky sv. let, jiné tisíce.

Další odpovědi
Kepler

Napadne mě jak je asi daleko a že k ní nikdy nedoletíme. A jestlipak kolem ní obíhá planeta podobná Zemi. Jinak hvězdy nesvítí pro nás, ale proto, že musí. Pravděpodobnost, že ji slupne nějaká černá díra je velmi malá.

annas

Že i hvězda má své tajemství … Možná jsou to duše zemřelých, které nás sledují, ukazují cestu, ale čekají na nás …

paul1

Že svítí krásně a možná už tam ani není. Vše je pomíjivé.

aliendrone

No, v Práglu toho moc k vidění není (světelný smog, počasí atd.) a do Slunce z principu nečumím. Ty ano? ;) :D :D

Naposledy, když jsem se pozorněji díval na noční oblohu mne napadlo, že „zima na krku“, bo souhvězdí Orion už bylo celkem vysoko. :)

orwell

To záleží na její deklinaci. Je-li blízko zenitu, pak mě napadne, zda se mi podaří vrátit hlavu zpět bez zablokování krční páteře.

marci1

Napadne mě, že každá svítí pro někoho z nás, že se třeba z ní na nás dívá nám někdo kdysi blízký. Jsme stvořeni z hvězdného prachu a jednou až tu nebudeme, budeme třeba na tu hvězdu přeneseni. 🙂

hapiky

Nejdříve řeším, jestli je to opravdu hvězda, nebo blízká planeta. Bylo by kuriózní obdivovat „hvězdu“, která vychází a zapadá.

Hufnágl

To je hodně dávno, kdy jsem chodil s holkou… a když jsme někdy byli vzdálení od sebe několik desítek kilometrů, tak při pohledu na pravé zadní kolo Velkého vozu jsme na sebe mysleli.

led

Že je nielen krajšia, než tá na vežiach, ale aj ďalej.
Na čiernu dieru nemyslím, myslím na život, nie smrť.

anonym

Černá díra je stádium hvězdy. Naprosto každá hvězda prochází 14 – 25 stádii vývoje. Například naše slunce je zelený obr. Inklinuje nyní k růžovému veleobru. Jupiter je hvězdný potenciál, který nedosáhl potřebné masy. Je to pozůstatek původní superhvězdy. U hvězd mne napadne hned několik věcí. Zaprvé 99,99 % pozorovatelných hvězd jsou stovky miliard let dávno zaniklé. Navíc už při pohledu do 0,0001 % okolního vesmíru koukáme 170 miliard let do minulosti. Pozorujeme vzniky sluncí, které zaniknou dříve, než bychom se k ním kdy dostali. Aktuálně je nevíce fascinující používat hvězdy jako čočky pro ještě větší zkoumání minulosti. Největším současným objevem je pozorování gravitačních vln. A samozřejmě nejdůležitější otázka vesmíru – co je singularita. Možná hned druhá – proč vyhrála hmota a ne antihmota. Jinak světlo, jakož i jiné částice, jak již víme, umí uniknout z horizontu událostí – takže pořád existuje naděje otevírání červích děr skrze ty černé.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

hapiky

aliendrone: Jo, napsal jsem to špatně, správně asi bude, že mění rychle svoji polohu na obloze.
OK?

aliendrone

matesax>>> ROFL! To tedy muselo těm „99,99% pozorovatelným hvězdám, zaniklým před STOVKAMI miliard let“ dát celkem DOST práce si takhle vykutáleně počínat. NJN, hvězdy jsou rodu ženského, takže MRCHY! Jen ony si dovolí zaniknout ještě DŘÍV, než vznikl samotný vesmír (který vznikl před necelými 14 miliardami let). Tudíž ani to "koukání do jakéhokoliv promile vesmíru před 170 miliardami let NEHROZÍ. ;) :D :D

Také bys měl zajít k očnímu. Naše Slunce NENÍ obr, natož ZELENÝ. Je to úplně obyčejná malá hvězda na „hlavní posloupnosti“ (v Hertzsprung-Russellově diagramu) a je ŽLUTÉ. (spektrální třída G2V pokud si pamatuji, bližší info Kepler)

Singularita je důsledek nedokonalosti OTR (z čehož je jasné, že není konečnou teorií, jakkoliv je to vynikající a mnohokrát prověřená teorie, tak potřebuje doladit).

K tomu „vítězství hmoty nad antihmotou“ – bude ti to jasnější hned jak si zjistíš co znamená a jaké jsou důsledky „Narušení CP symetrie“ ;) :D :D

anonym

Obr není označení velikosti, ale stádia. Antihmota i hmota měly na počátku stejné zastoupení. To, že převládla hmota se zatím dosud neobjasnilo. Jina samozřejmě v době pozorování mohou hvězdy ještě existovat – skutečnost je ale taková, že se díváme skrze zakřivený prostor, proto ano – vzhledem k dilataci času a gravitačním anomáliím můžeme sledovat hvězdy po jejich zániku.

hapiky

Také mě zarazily Matesaxovy deformované letopočty i popisky sluncí. Ještě že nedal nějaký odkaz.

led

aliendrone, vy ste k nám prišiel zo súhvezdia Orión?

aliendrone

led>>> Vaše PEKELNÁ Excelence, takto rafinovaný pokus ze mne vytáhnout informace – i když dobře víte, že tato informace je tajná a její vyzrazení se trestá nejvyšší výměrou trestu – to prostě mohu čekat jen od Vás! Inu ženy, nástroj ĎÁBLŮV! ;) :D :D

led

pcha! Čo už môže byť za vyšší trest nekonečného Vesmíru, než vaša 3D podobizňa červeného trpajzlíka v mnohých záhradkách, na ktorú sa musíme pozerať…

aliendrone

led>>> Ó nymfičko ve vodě smyslně dovádějící, však víte – mládí v hajzlu a s ním i většina životního entuziasmu atd., takže jistá míra statičnosti je pochopitelná. Ale coby expert na konání dobrých skutků mi jistě pomůžete to trochu rozhýbat. Třeba TANCEM!
„Tancuj, tancuj, vykrúcaj, vykrúcaj…“ ;) :D :D

aliendrone

hapiky>>> Spousta hvězd, dokonce celá souhvězdí vychází a zapadají. Pochopitelně s vyjímkou těch cirkumpolárních. ;) :D :D