reika

Co vařit při omezení vitamínu K?

Při léčbě WARFARINEM se musí výrazně omezit vitamín K – t.j. hlavně listová zelenina, zelí, pak jogurt, žloutek, játra, hovězí a telecí maso, drůbež, brambory a luštěniny omezeně,… Ale co vařit? Máte s tím nějaké zkušenosti? Existuje na ten problém nějaká kuchařka? Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Můžeš, např.:

  • vepřové maso – je ´nepřeberně´ možností, jak je připravit, od dušeného po grilované, od panenky po bůček
  • ryby – nejlépe čerstvé (tedy ´domácí´ provenience), opět lze připravovat různé a velmi různorodě
  • mléko, sýry, tvaroh – od přímé kontumace přes různé pomazánky po ´smažák´
  • ovoce – až na výjimky, můžeš všechno (neváhej ochutnat i exotičtější dru­hy)
  • zelenina – kořenovou, ale i rajčata, okurky, papriky, můžeš také

Další odpovědi
isteron

Mal som Warfarin pár rokov, mal som výhradne zakázanú listovú zeleninu, vit. C.
Najmä kapustu a p. dobroty. Horšie bolo , že som musel každý mesiac na kontrolu krvi na hematológiu. A upozornenie lekárom, nakoľko sa vyskytuje krvácavosť. Dávkovanie určuje hematologička, podľa momentálnych výsledkov . Neurologička mi zmenila tento liek na Pradaxa , momentálne 150 mg raz denne. Nie je mi zakázané žiadne jedlo, samozrejme protitukovú dietu musím dodržať. Kontroluje sa keratinín a urea, raz za dva mesiace. Tieto odbery môže robiť aj amb. praktického lekára. Nie je tam žiadna výstraha pre krvácavosť. Ovšem liek dosť aj stojí.

mosoj

Jednak jak se zde píše , existují již jiné léky, ale to musí lékař a hlavně pojišťovna chtít ! A za druhé. Pokud si nastavíš přísun zeleniny rovnoměrný !! nastavíš se na rozumnou mez INR i tak.

Pokud to bude jednorázový příjem zeleniny za delší dobu, nic se nestane. INR klesne a zase se vrátí. Zeleninou se nepřeředíš !

Problém je, že INR kolísá i při dodržování skladby jídla.