Co v účetnictví znamenají pojmy aktiva a pasiva?

Co v účetnictví znamenají pojmy aktiva a pasiva.

Nejlepší odpověď
panenka

Aktiva
souhrn vlastního majetku a debetních účtů přináležících hospodařícímu subjektu.
Aktiva využívaná ve firmě představují vše, co za dobu svojí existence firma vybudovala, dále vybavení, které zakoupila, či finanční rezervy, které vytvořila a také penežní sumy, které firmě náleží od klientů (dluhopisy) nebo které se nachází bezprostředně u něj v kase či na jeho bankovním účtu.

Čistá aktiva – kapitál, který je roven celkovým aktivům minus krátkodobé závazky.

Čistá běžná aktiva – rozdíl mezi běžnými aktivami a běžnými závazky.

http://www.zes­vetafinanci.es­tranky.cz/clan­ky/slovnik-pojmu/aktiva

Pasiva vyjadřují způsob, jakým byla nabyta aktiva. Pasiva se skládají z vlastních a cizích zdrojů. Cizí zdroje jsou současné povinnosti účetní jednostky, které přinášejí společnosti ekonomický prospěch, které vznikly jako důsledem minulých skutečností a při jejichž vypořádání se očekává odliv prostředků. Vlastní zdroje jous vlastní kapitál (případně vlastní jmění), jiné vložené zdroje ve formě fondů, zdroje získané z dotací či darů, ziskové fondy a hospodářské výsledky převedené z minulých let. Jsou vyjádřením způsobu nabytí aktiv buď od zakladatelů či zřizovatelů vkladem, či vzdáním se podílu na vyplacení dosažených kladných hospodářských výsledků, dotací nebo darem

http://www.da­neaucetnictvi­.com/ucetnictvi/pa­siva.htm

Další odpovědi
ReHu

Panenka to napsala zcela přesně.
Já bych jen doplnila, že aktiva a pasiva jsou i v našem soukromém finančním životě, jen si to mnoho lidiček neuvědomuje. A také nekteří pokládají některá pasiva za aktiva a pak to s nimi dopadá tak, jaká je dnes situace.

http://www.no­vinky.cz/finan­ce/200440-vetsina-cechu-je-financne-negramotna-snadno-skonci-v-pasti-lichvaru.html