Kelt

Co v tom je?Jak to funguje?

Objednal jsem vnukovi vlak a jako dárek tam byla taková gumová kulička, která se vleze do dlaně. Je to velké jako tenisák a má takovou načervenalou barvu. Je zajímavé, že když to hodím na zem, tak když je v místnosti tma, nebo šero, začne ten balonek blikat červeně nebo modře, to se střídá. Pokud je to v pohybu, tak to pořád svítí, a když se to položí, tak to za chvíli přestane. Abych do toho lezl a roztrhal to, to by byl škoda. Zajímalo by mne, co tam je a jak to, že to funguje takovýmto způsobem. Přitom je to uzavřená soustava, nedochází k výměně hmoty ani energie s okolím, tak marně přemýšlím jako chemik, přírodovědec, co tam může být. Děkuji.

Odpovědi
Edison

  1. v výměně dochází. Mj. se přeměňuje potenciální energie v pohybovou, při nárazu energii nárazu taky absorbuje z části míček, z části ten druhý předmět.
  2. Buď si jist, že tam je jakýsi elektronický bazmeg…

Kepler

Možná tam jsou piezoelektrické krystaly, které dokážou přeměnit tlak (tedy i pohyb) přímo na elektrickou energii. Nebo tam lítá jádro v cívce. Existují i baterky, kterými chvíli třeseš a pár minut svítí. Ledkám stačí málo…

Dochy

Pokud se nemýlím, tak je tam elektronický bazmek (knoflíkový článek, řídící obvod, LED diody, senzor otřesu – nejspíš kontakt proti pružince)