mosoj

Co umožní dýchání novorezence?

Nenarozené mimino je v těle matky neustále v plodové vodě a plícemi nedýchá.
Okamžitě po porodu začíná dýchat plícemi. Jak je možné, že během krátkého okamžiku dojde k takovéto změně a co to umožňuje?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ve zdroji je odkaz na jednu bakalářskou práci. V kapitole 1.3.2 je to popsané. Pokud jsem to dobře pochopila, tak spontánní dýchání novorozence se nastartuje přestřižením pupeční šňůry, kdy dojde ke změně krevního tlaku a parciálního tlaku kyslíku.

Zdroj: http://is.cuni­.cz/webapps/zzp/dow­nload/130058269

Další odpovědi
Kepler

Ano je to tak. Je to vlastní všem živorodým živočichům, Je to prostě vrozený reflex, aby se človíček neudusil. Pro něj je to obrovský šok a někdy potřebuje pověstné plácnuctí na růžovou prdelku, aby začal bojovat, vzbudit se. No a tak pořád pokračujeme. Na příspěvku Lamalam je vše exaktně popsáno.