zjentek

Co třeba jsou fajné akceleranty hoření?

Aby fajně hořelo.

Nejlepší odpověď
Kepler

Třeba obyčejný parafín ze svíček. Používá se i u některých dlouho hořících zápalek. Parafín roztavit, dřívko nebo papír namočit, zapálit a za chvíli máš fajer jak cyp. Nebo podobně namočit do roztoku chloristanu sodného a vysušit. To je teprv mazec. Nebo termit – směs práškového hořčíku a hliníku. Vodou to neuhasíš a pokud by ses nechtěl propálit o patro níž, tak bys to musel zasypat pískem.

Další odpovědi
elkon

Aceton, benzín.

Kelt

K hoření je třeba hořlavinu, přístup kyslíku a vhodnou teplotu. V podstatě je to oxidace a její rychlost roste právě s tou teplotou. To je chemická kinetika. A pokud použijeme místo kyslíku ze vzduchu nějaký jiný zdroj kyslíku, třeba peroxid, dusičnan draselný, chlorečnan draselný, manganistan draselný a jiné, tak je rychlost hoření ještě větší. Pokud je k dispozici dusičnan amonný, to je samotný oxidant a zároveň zde dochází k rozkladu na vodík, který s kyslíkem tvoří výbušnou směs, tak se těm v Bejrůtu ani moc nedivím. A čím je toho víc, tím jsou horší následky.

aliendrone

Akceleranty hořeni jsou obceně látky, které hoření urychlují a usnadňují. Asi víš, že k hoření jsou potřeba (obvykle) 2 substance, palivo a okysličovadlo (tím bývá nejčastěji vzdušný kyslík). Akcelerantem může být obojí, záleží na konkrétním případě.

Dejme tomu takový zjentkův baráček – jeho hoření můžeš významně urychlit např. benzínem, obzvláště výživný (z hlediska urychlení a iniciace hoření) je éter apod. příklady paliv. Z okysličovadel je pověstný choristan draselný (smůla – ten ti prodají jen na IČO ;) :D), ale pomůže i hypermangan (manganistan draselný z lékárny kupříkladu) a obecně ledky (soli alkalických kovů či obecně hydroxidů a kyseliny dusičné), z nichž doporučuji dusičnan draselný (sanytr) a dusičnan amonný. Ale i „sprostý“ chilský ledek (dusičnan sodný) – běžně prodávané hnojivo na zahrádku odvede svoje, neboj nic. Jen si dávej pozor na to, čemu všemu se dnes obchodně říká „ledek“. Často je to směs ledku a vápna s minimem skutečného ledku. Mnohé z těhle látek (jak z paliv, tak okysličovadel) jsou „bubáci“ sami o sobě, typicky právě éter či chloristany, opatrnost je namístě. ;) :D :D

zjentek

Tak to je bomba!

aliendrone

zjentek>>> Doporučuji „vykoumat“ vlastnosti trijodaminu, TO je teprve bomba! Velmi snadná výroba a pokud nejsi troškař (a budeš vyrábět naráz desítky či stovky gramů), tak dodatečné zdravotní připojištění VŘELE DOPORUČUJI! ;) :D :D

Ovšem pokud zachováš rozumnou míru, tak prča s ním je doslova neuvěřitelná! :)