Avatar uživatele
zjentek

Co třeba jsou fajné akceleranty hoření?

Aby fajně hořelo.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Kepler, aliendrone před 1354 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Třeba obyčejný parafín ze svíček. Používá se i u některých dlouho hořících zápalek. Parafín roztavit, dřívko nebo papír namočit, zapálit a za chvíli máš fajer jak cyp. Nebo podobně namočit do roztoku chloristanu sodného a vysušit. To je teprv mazec. Nebo termit – směs práškového hořčíku a hliníku. Vodou to neuhasíš a pokud by ses nechtěl propálit o patro níž, tak bys to musel zasypat pískem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Aceton, benzín.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

K hoření je třeba hořlavinu, přístup kyslíku a vhodnou teplotu. V podstatě je to oxidace a její rychlost roste právě s tou teplotou. To je chemická kinetika. A pokud použijeme místo kyslíku ze vzduchu nějaký jiný zdroj kyslíku, třeba peroxid, dusičnan draselný, chlorečnan draselný, manganistan draselný a jiné, tak je rychlost hoření ještě větší. Pokud je k dispozici dusičnan amonný, to je samotný oxidant a zároveň zde dochází k rozkladu na vodík, který s kyslíkem tvoří výbušnou směs, tak se těm v Bejrůtu ani moc nedivím. A čím je toho víc, tím jsou horší následky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Akceleranty hořeni jsou obceně látky, které hoření urychlují a usnadňují. Asi víš, že k hoření jsou potřeba (obvykle) 2 substance, palivo a okysličovadlo (tím bývá nejčastěji vzdušný kyslík). Akcelerantem může být obojí, záleží na konkrétním případě.

Dejme tomu takový zjentkův baráček – jeho hoření můžeš významně urychlit např. benzínem, obzvláště výživný (z hlediska urychlení a iniciace hoření) je éter apod. příklady paliv. Z okysličovadel je pověstný choristan draselný (smůla – ten ti prodají jen na IČO ;) :D), ale pomůže i hypermangan (manganistan draselný z lékárny kupříkladu) a obecně ledky (soli alkalických kovů či obecně hydroxidů a kyseliny dusičné), z nichž doporučuji dusičnan draselný (sanytr) a dusičnan amonný. Ale i „sprostý“ chilský ledek (dusičnan sodný) – běžně prodávané hnojivo na zahrádku odvede svoje, neboj nic. Jen si dávej pozor na to, čemu všemu se dnes obchodně říká „ledek“. Často je to směs ledku a vápna s minimem skutečného ledku. Mnohé z těhle látek (jak z paliv, tak okysličovadel) jsou „bubáci“ sami o sobě, typicky právě éter či chloristany, opatrnost je namístě. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Tak to je bomba!

před 1354 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

zjentek>>> Doporučuji „vykoumat“ vlastnosti trijodaminu, TO je teprve bomba! Velmi snadná výroba a pokud nejsi troškař (a budeš vyrábět naráz desítky či stovky gramů), tak dodatečné zdravotní připojištění VŘELE DOPORUČUJI! ;) :D :D

Ovšem pokud zachováš rozumnou míru, tak prča s ním je doslova neuvěřitelná! :)

před 1354 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek