Avatar uživatele
zjentek

Co (třeba) je trvalejším nosičem dat než papír? A jak trvalý nosič dat definuje EU?

Fakt trvalý nosič dat!

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? ivzez před 1959 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Kámen, ani hliněné vypalované destičky asi ne. Drtivá většina takových záznamů není čitelná už po pár tisících letech. Když ti nestačila moje předchozí odpověď, tak věz, že vzkaz mimozemským civilizacím, které nesou sondy Pioneer, jsou vyvedeny právě ve zlatě. A to je projektováno minimálně na desítky tisíc let, než ty sondy někdo objeví. Možná vydrží i milióny let. EU takové problémy myslím neřeší, v Bruselu mají problém definovat i důvod, proč vlastně EU existuje a to co z nich občas vypadne, je celkem na posr…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Zlato, kámen, hliněné destičky, papyrus, pergamen, papír

K diskuzi o definici trvalého nosiče dat:
Podle mne jde o to, pro jaký účel je potřeba data ukládat,
od toho se pak odvozuje požadavek na jejich trvanlivost.

Obchodníci a podnikatelé jsou povinni data uchovávat po dobu stanovenou
zákony. Přesná čísla neznám, ale domnívám se, že až na výjimky bude doba uchování do 100 let (podle účelu 25–50–75–100 let).

»Trvalým nosičem dat je jakýkoli nástroj, který umožňuje spotřebiteli nebo obchodníkovi ukládat informace určené jemu osobně, a to způsobem vhodným pro jejich budoucí použití, po dobu přiměřenou jejich účelu, a který umožňuje reprodukci uložených informací v nezměněném stavu.«

„Doba přiměřená jejich účelu“ bude doba stanovená zákonem.
„Způsob vhodný pro jejich budoucí použití a umožňující jejich
reprodukci v nezměněném stavu“ může znamenat i PC (HDD) a SW.
_________

Poznámky:

Kdyby data měla přetrvat několik století nebo tisíciletí, nestačilo
by podle mne jejich elektronické zpracování a uchování.

Stejně si myslím, že se časem budeme muset vrátit k papíru a inkoustu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Kámen… Záznam v kameni vydrží i desetitisíce let.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

K elektronickému zpracování a ukládání dat:

Dnes snad ještě existují PC a SW, na kterých/pomocí kterého se dají
přečíst a reprodukovat data uložená v prvních počítačových programech.
Ale jak tomu bude za dalších 10, 15 nebo 25 let?

před 1958 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Keplere, já četl nový povinnosti podnikatelů a nezdá se mně, že by to EU neřešila.

" Sankce

Výše uvedené povinnosti není radno podceňovat, za jejich porušení, které je správním deliktem, hrozí podnikatelům od České obchodní inspekce, která nad jejich dodržováním bude vykonávat dozor, poměrně vysoké pokuty, které mohou dosáhnout v nejzávažnějších případech až 1 milionu Korun.

  1. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 524/2013 o řešení spotřebitelských sporů on-line.
  2. Trvalým nosičem dat je jakýkoli nástroj, který umožňuje spotřebiteli nebo obchodníkovi ukládat informace určené jemu osobně, a to způsobem vhodným pro jejich budoucí použití, po dobu přiměřenou jejich účelu, a který umožňuje reprodukci uložených informací v nezměněném stavu. "

před 1958 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

A jakou to má souvislost s trvanlivostí dat?

před 1958 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Jó tak to přesně nevím kamaráde… ;) ;D ;D
…ovšem druhá otázka zní, Jak TND definuje EU.

před 1958 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Keplere, jen podotýkám, že Tvá odpověď na otázku položenou tak, jak je, je chybná. Kámen i hliněné destičky jsou skutečně mnohem trvanlivější, než záznam na papíře. 😉

před 1959 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Já jsem napsal jen, že papír je trvanlivější, než magnetický záznam nebo laserem. Tedy v té předchozí otázce. V každém případě rytina do zlata všechno trumfne.

před 1959 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

To nerozporuji… Rozporuji Tvou odpověď tady v tom smyslu, že kámen a hliněné destičky NEJSOU trvanlivější než papír. Jsou a to velmi výrazně.

před 1958 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Keplere, papír degraduje po cca tisíci letech. Papyrus cca 3. Nejstarší kamenné záznamy jsou starší 20 tisíc let bez zjevné péče. Třeba nejstarší mapa je v kameni a je stará 14 tisíc let: https://zpravy­.idnes.cz/nej­starsi-mapa-na-svete-je-14-tisic-let-stara-kamenna-tabulka-poy-/zahranicni.as­px?c=A090806_132138_ve­datech_anv

před 1959 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ano, může být. Dokud jeskyni nezničí geologické (horotvorné) aktivity. Nebo nezaplaví moře. Myslíš, že nějaká současná jeskyně tady bude i za milióny let?

před 1959 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Papír zničí mnohem menší vlivy. Přečti si ještě jednou jak je otázka položena. 😉

před 1959 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Všimni si, jak s rostoucí hustotou záznamu klesá trvanlivost záznamu.

před 1959 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek