zjentek

Co (třeba) je trvalejším nosičem dat než papír? A jak trvalý nosič dat definuje EU?

Fakt trvalý nosič dat!

Nejlepší odpověď
Kepler

Kámen, ani hliněné vypalované destičky asi ne. Drtivá většina takových záznamů není čitelná už po pár tisících letech. Když ti nestačila moje předchozí odpověď, tak věz, že vzkaz mimozemským civilizacím, které nesou sondy Pioneer, jsou vyvedeny právě ve zlatě. A to je projektováno minimálně na desítky tisíc let, než ty sondy někdo objeví. Možná vydrží i milióny let. EU takové problémy myslím neřeší, v Bruselu mají problém definovat i důvod, proč vlastně EU existuje a to co z nich občas vypadne, je celkem na posr…

Další odpovědi
ivzez

Zlato, kámen, hliněné destičky, papyrus, pergamen, papír

K diskuzi o definici trvalého nosiče dat:
Podle mne jde o to, pro jaký účel je potřeba data ukládat,
od toho se pak odvozuje požadavek na jejich trvanlivost.

Obchodníci a podnikatelé jsou povinni data uchovávat po dobu stanovenou
zákony. Přesná čísla neznám, ale domnívám se, že až na výjimky bude doba uchování do 100 let (podle účelu 25–50–75–100 let).

»Trvalým nosičem dat je jakýkoli nástroj, který umožňuje spotřebiteli nebo obchodníkovi ukládat informace určené jemu osobně, a to způsobem vhodným pro jejich budoucí použití, po dobu přiměřenou jejich účelu, a který umožňuje reprodukci uložených informací v nezměněném stavu.«

„Doba přiměřená jejich účelu“ bude doba stanovená zákonem.
„Způsob vhodný pro jejich budoucí použití a umožňující jejich
reprodukci v nezměněném stavu“ může znamenat i PC (HDD) a SW.
_________

Poznámky:

Kdyby data měla přetrvat několik století nebo tisíciletí, nestačilo
by podle mne jejich elektronické zpracování a uchování.

Stejně si myslím, že se časem budeme muset vrátit k papíru a inkoustu.

Edison

Kámen… Záznam v kameni vydrží i desetitisíce let.

ivzez

K elektronickému zpracování a ukládání dat:

Dnes snad ještě existují PC a SW, na kterých/pomocí kterého se dají
přečíst a reprodukovat data uložená v prvních počítačových programech.
Ale jak tomu bude za dalších 10, 15 nebo 25 let?

zjentek

Keplere, já četl nový povinnosti podnikatelů a nezdá se mně, že by to EU neřešila.

" Sankce

Výše uvedené povinnosti není radno podceňovat, za jejich porušení, které je správním deliktem, hrozí podnikatelům od České obchodní inspekce, která nad jejich dodržováním bude vykonávat dozor, poměrně vysoké pokuty, které mohou dosáhnout v nejzávažnějších případech až 1 milionu Korun.

  1. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 524/2013 o řešení spotřebitelských sporů on-line.
  2. Trvalým nosičem dat je jakýkoli nástroj, který umožňuje spotřebiteli nebo obchodníkovi ukládat informace určené jemu osobně, a to způsobem vhodným pro jejich budoucí použití, po dobu přiměřenou jejich účelu, a který umožňuje reprodukci uložených informací v nezměněném stavu. "

Kepler

A jakou to má souvislost s trvanlivostí dat?

zjentek

Jó tak to přesně nevím kamaráde… ;) ;D ;D
…ovšem druhá otázka zní, Jak TND definuje EU.

Edison

Keplere, jen podotýkám, že Tvá odpověď na otázku položenou tak, jak je, je chybná. Kámen i hliněné destičky jsou skutečně mnohem trvanlivější, než záznam na papíře. 😉

Kepler

Já jsem napsal jen, že papír je trvanlivější, než magnetický záznam nebo laserem. Tedy v té předchozí otázce. V každém případě rytina do zlata všechno trumfne.

Edison

To nerozporuji… Rozporuji Tvou odpověď tady v tom smyslu, že kámen a hliněné destičky NEJSOU trvanlivější než papír. Jsou a to velmi výrazně.

Edison

Keplere, papír degraduje po cca tisíci letech. Papyrus cca 3. Nejstarší kamenné záznamy jsou starší 20 tisíc let bez zjevné péče. Třeba nejstarší mapa je v kameni a je stará 14 tisíc let: https://zpravy­.idnes.cz/nej­starsi-mapa-na-svete-je-14-tisic-let-stara-kamenna-tabulka-poy-/zahranicni.as­px?c=A090806_132138_ve­datech_anv

Kepler

Ano, může být. Dokud jeskyni nezničí geologické (horotvorné) aktivity. Nebo nezaplaví moře. Myslíš, že nějaká současná jeskyně tady bude i za milióny let?

Edison

Papír zničí mnohem menší vlivy. Přečti si ještě jednou jak je otázka položena. 😉

Edison

Všimni si, jak s rostoucí hustotou záznamu klesá trvanlivost záznamu.