Bruneta84

Co znamená u aut údaj o válcích a litrech?

Dobrý den, chci se zeptat, co to znamená když někdo řekne, že má čtyřválec nebo šestiválec. Nebo když má dvoulitr, třílitr. Čím vyšší číslo, tím výkonější motor nebo auto?

Nejlepší odpověď
brillant

Čtyřválec = motor má čtyři válce, šestiválec = motor má šest válců atd..
Dvoulitr, třílitr = zdvihový objem motoru (dvoulitr má cca 2000 ccm, třílitr má cca 3000 ccm).

Další odpovědi
mosoj

Hlavně čím větší obsah motoru tím větší kroutící moment motoru. Velmi důležité číslo, důležitější než výkon.

  1. Válec je kruhová " kovová trubka" ve které se pohybuje píst nahoru a dolů.
  2. Nejvyšší poloha pístu ve válci je horní úvrať a nejnižší dolní úvrať.
  3. Podle toho, kolik má motor těchto válců je to dvouválec, tříválec atd.......
  4. Prostor mezi horní úvratí a dolní úvratí je objem válce.
  5. Objem motoru je objem válce x počet válců motoru.
  6. S objemem motorů stoupá hlavně krouticí moment motoru. S výkonem to tak vždy být nemusí.
  7. Ne nadarmo se říká že objem motoru výkonem nenahradíš.