Retko

Co to znamena obecne politika?

Co to znamena obecne politika.

Ted nemyslim tohle vysvetleni – činnost (státu i jednotlivců) v oblasti řízení vnitrostátních n. zahraničních vztahů.

Tady je cast vety – „…realizovaných na základě popsaných politik“

Dekuji

Odpovědi
Marky71

Politika (z řeckého polis – město, politiké techné – správa obce) je proces a metoda závazného rozhodování určité skupiny lidí s pluralitními zájmy a názory.

V rámci těchto kolektivních rozhodnutí je politika uměním spravovat věci veřejné, uměním řídit stát a hájit zájmy jednoho státu vůči druhému, vytvářet a udržovat vztahy mezi těmito státy.

České slovo (politika) má několik významů, je ekvivalentem hned tří anglických termínů, které však operují na různé rovině obecnosti.

politika ve významu anglického polity představuje strukturálně-funkční rámec politického procesu a politických aktivit (tento význam je blízký politickému systému společností, můžeme si pod ním představit například státní zřízení, ústavu, volební a stranický systém apod.);
politika ve významu anglického politics představuje politický proces střetávání zájmů, arény, v nichž se pohybují a vyjednávají politici (do politiky s tímto významem tedy patří konkrétní političtí aktéři, jako jsou politické strany a politici);
politika ve významu anglického policy je programem, opatřením, krokem či záměrem, není spojená s aktéry, ale s tématy (např. sociální politika, vzdělávací politika, rozvojová politika atd.). Nositelem politiky (ve významu policy) nemusí být jen političtí představitelé, ale v zásadě kdokoliv (mzdová politika firmy, protidrogová politika školy).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­litika