FlAsh_7

Co to znamená „neuropsychicky méně zralý“?

Co to znamená „neuropsychicky méně zralý“ u dítěte? Jak se to projevuje?

Odpovědi
Frontinus

Dosažená úroveň ne nezbytně všech vyšších nervových funkcí odpovídá věku nižšímu, než je věk kalendářní.

Asi největším problémem v tomto okruhu je magické myšlení jako základ většiny zobecňujících úvah přetrvávající nejen do pokročilé puberty, ale i do dospělosti. Ale to je problém faktický, vývojoví/školní psychologové se obvykle zaměřují na schopnost mluvit, vnímat sama sebe v čase, schopnost provádět zdánlivě jednoduché a přitom komplikované úkony (oblékání se, kreslení,…).

Záleží na tom, u jak starého dítěte je tento popis použit a na nějaké kvantifikaci. Například pokud by dítě u zápisu do první třídy mělo nakreslit postavu a nakreslilo by „hlavonožce“ (koule jako hlava, z ní vycházejí jen dolní končetiny), byla by to nejspíš porucha neuropsychického vývoje, protože už ve 4–5 letech by měla dětská kresba vypadat mnohem lépe.