jirka F

Co to znamená když někdo napíše nebude- li pršet nezmokneme?

Jak to myslí?

Nejlepší odpověď
Drap

Myslí to tak, že pokud neprší, nemůžeš zmoknout. Zřejmě jsi to vytrhl z kontextu. Nenaplnila se nutná podmínka, tudíž se to nemže stát. Pokud nezmokneš, zůstáváš v původním stavu.

Další odpovědi
paul1

Znamená to, že z výletu se vrátíme nepromočení.

Pepa25

Když přemýšlím, napadí mě rozumné věci
Když budu přemýšlet, nebudu za hlupáka.
Kdybych byl tebou, víc bych přemýšlel.
Kdybych byl býval přemýšlel, nebyl bych býval dostal nálepku hlupáka.

No a teď si milé děti rozebereme, jaký druhy podmínkových vět známe a přeložíme si je do angličtiny …

Filip84

Jako, že to dá rozum, že když strejda nemůže chodit, že nemůže dělat jelena.

Jestli se roznese, že jsem byl v base, tak mě už v televisi nenechají vyprávět pohádky.

Co to znamená zmoknout? Obecně to znamená, že, že někdo jde po venku (protože když jede v autě, nebo v motorovém voze řady 629 VGB, tak to má střechu, tak, poněkud, nezmokne), z nebe začne padat voda – tak jako samovolně, gravitace je sviňa, víš co, ta voda, co padá z toho nebe poněkud samovolně, dopadne na jeho hlavu, ramena, a pokud se pohybuje, tak i nohy, hrudník, no a když bude pršet déle, a on nebude mít vhodnou obuv do pršení, například gumáky, tak bude mít i mokré nohy, že. A tomu se, tak jako souhrnně, říká, že člověk zmokne. 👌🤪🤓

A tak jsi svůj předek, jo, v nějakém 18., nebo 19., století, kdy tady ta rozličná moudra i „moudra“ vznikala. Jdeš takto po venku, a napadne Tě nápad: když nebude pršet, nebudu mokrý, eo ipso nezmoknu. Víš co, v té době, a zvláště takto na vesnici, kde ta rozličná „moudra“ vznikala, nebylo poněkud možné, aby byl chasník mokrý, protože ho postříkal vodou hasičský vůz, kropící vůz, nebo něco podobného. Ne, pokud se nenamočil sám, třeba při koní koupání v řece, no tak jediné, čím se mohl namočit bylo, že zmoknul.

No a jak bys si to představoval, že člověk zmokne, když nebude pršet? Já mám velkou představivost, ale když Ti přistane, takto náhle, na hlavě šutr, tak budeš šutrem praštěný, ale nebudeš zmoklý. Zase když půjdeš přes les, upadne konár, jebne Tě po hlavě, no tak budeš po hlavě jebnutý, konárem, ale nebudeš zmoklý. No a zase když půjdeš kolem jinejch chasníků, co budou opravovat čelo krovu baráku na lešení a vypadne jim kus baráku, například cihla, a ten kus baráku Ti přistane na hlavě, no tak budeš – zase – jebnutý, ale tentokrát nebudeš jebnutý konárem, ne, protože na baráku obecně stromy nerostou, takže z nich poněkud nepadají ani konáre, ne, budeš praštěný cihlou po hlavě. Třeba, víš co, jenom jako příklad – vhodný. 👌😎

Takže se to zove příčinná souvislost, je to součást logiky, et logika mater philosophiae est, příčina – následek, nexus causalis:

Jestliže nebude pršet, pak nemohu zmoknout. E contrario, jestliže pršet bude, pak mohu zmoknout.

Jestliže půjdu přes les, může mne po hlavě bacit konár. E contrario, pokud přes les nepůjdu, nemůže mne po hlavě bacit konár. Může mne někdo bacit konárem, to ano, ale nemůže to nastat samovolně, poněvadž gravitace je sviňa.

Nevím, čemu na tom není rozumět. 🤷‍♀️🤪🤪🤪

EKSOT123

Rčení se většinou používají v přeneseném významu. Třeba: „Kdo se bojí, nesmí do lesa“ také většinou nemá nic společného s chozením do lesa. Jenže ve tvém případě o souvislost s počasím šlo. Snad se komentátorovi předpověď nezdála příliš důvěryhodná a snažil se vtipným způsobem vyjádřit rezignaci – Nebude-li pršet, nezmoknem. Totiž pokud se rčení, které se obyčejně používá v přeneseném významu, použije doslova, často to působí vtipně.
Jiné příklady: Potkají se dva kamarádi: „Koukáš, jako by ti uletěly včely. To ti zase stará udělala k obědu hrachovou kaši, co?“ „Ale ne, měl jsem uzený koleno, ale uletěly mě včely.„
>>Všude říkají: „Jdi za svým snem, jdi za svým snem…” No tak jsem si šel lehnout.“
>>Kdo jinému jámu kopá, je hrobař (nebo je u něho na brigádě)
>>„Pane, vy vypadáte, jako byste spadl z višně!” „To je omyl, vážená – na mě spadla višeň.”
>> Učený z neba ešte nikto nespadol … až kým nevymysleli lietadlo.
>>Pri horolezectve môže byť každá skala kameň úrazu.
atd., atd.,
Nicméně toto je podle všeho původem písnička:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=8c1p-TQLsxU
takže dotyčnému možná bylo po předpovědi do zpěvu, kdo ví.

jirka F

Dovysvětlím na novinkách Paninka Dagmar Honsová něco předpovídá.A v dis­kuzi jeden píše tuto větu nebude li pršet nezmoknem.

Drap

Chtěl tím zřejmě předestřít, že i předpovědi meterologů nejsou vždy zcela přesné.

Filip84

A Ty neznáš písničku Kočka leze dírou, pes oknem, že se takové "novinky musíš dozvídat (až) na Novinkách!? 👌🤓