Co to znamená,když má někdo „krámy“?

Co znamená když má někdo krámy? – Podle mě co jsem si doposud myslel že krámy jsou je to,že slovo krámy se používa přitom když má žena menstruaci ale nevím jestli se pletu nebo naopak … ví to někdo,odpovězte :)

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-v-hovorove-cestine-menstruaci-kramy

Zajímá-li vás, přečtěte si původ tohoto pojmenování – moje odpověď. v odkazu.

Původ masné krámy (řeznictví) – krev, nečistota, při špatné hygieně zapáchající.

Stejně obecně byla žena při menstrauci považovaná za rituálně nečistou, nesměla třeba pobývat v domácnosti atd. Špatná hygiena…

Příklad – povídka Ivana Olbrachta Událost v mikve – židovské ženy se musely několik dní po menstruaci koupat v lázni, byly rovněž považovány za nečisté.
Doplňuji:
Otázka, na níž jsem vložila odkaz, zněla:
Proč se říká v hovorové češtině menstruaci „krámy“..?
Takže v otázce máte vlastně odpověď.

Další odpovědi
www

Běžně se to někde používá i u chlapů např. „Kódl, čeče ty máš dneska krámy, nebo co?“ A myslí se tím špatná nálada, je protivnej ap., zkrátka chová se „jako baba“ ve svých dnech menstruace.
Doplňuji:
Ptal ses co to znamená, nebo jak to vzniklo?
Opět se nějak nechytám 😁.
Když dáš do google menstruace, dozvíš se i ty doprovodné psychické jevy, s menstruací (krámy) související.

anonym

Každý si evokuje až přenesený význam z oblasti gynekologie a přitom původní a základní jsou hned 3:

  1. Obchod, 2) haraburdí, 3) okolky, – viz odkazy:

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kr%C3%A1m
Jinak masné krámy znamená obchod s masem a z toho i několik staletí odvozený název kultovní restaurace v Českých Budějovicích (s velkým M), uváděný i v průvodcích. (přičemž naši předkové neměli ani v nejmenším na mysli nějakou konotaci s menzes).
P.S. Otázka zde už byla, kromě toho spadá do rubriky Jazyky.
ad www, pokud dobře čtu otázka zní „Co znamená?“ nikoliv co znamenalo před půl tisíciletím. Dnešní uživatelé se táží na dnešní významy.
Namísto opisování starých dotazů, postačí nakouknout do encyklopedií, jež od toho přeci jsou.

Zdroj: http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=kr%E1m

hanulka11

ano to se říká

david22

Když má žena na půdě staré haraburdí, pak se říká, že má krámy.

Doplňuji:
Může je mít i ve sklepě a může to být i muž.

johana 56

Mít krámy (krám – starší výraz pro obchod ),tudíž být majitem více provozoven.
Mít krámy – lidově řečeno nepotřebné,staré věci,které je občas nutno probrat.
Mít krámy – vžitý výraz pro období menstruace u žen,obvykle provázené nervo
zitou,podráždě­ností,nesoustře­děním.Ale i muži mívají své dny…
Doplňuji:
Omlouvám se -majitelem.

anonym

U nás se také používá, že má „staré krámy,“ čili buď na půdě, ve sklepě nebo v garáži staré haraburdí, které je na vyhození a nebo nějaký kutil z toho ještě něco může upotřebit.