Babsi

Co to znamená, když má mobil android?

Na techniku moc nejsem, ale koupila si ho kamarádka a já nechci být za blbou..

Nejlepší odpověď
baghira

‚Android‘ je název operačního systému pro mobilní zařízení. Laicky řečeno, je to prostředí umožňující spouštět na mobilu všelijaké Androidovské aplikace.

Další odpovědi
anonym

něco jako když se o PC řekne, že má windows ;D

android je operační systém rpo mobily

DDarent

Android je rozsáhlá open source platforma, která vznikla zejména pro mobilní zařízení (chytré telefony, PDA, navigace, tablety). Zahrnuje v sobě operační systém (založený na jádru Linux), middleware, uživatelské rozhraní a aplikace. Vyvíjí ho konsorcium Open Handset Alliance, jehož cílem je progresivní rozvoj mobilních technologií, které budou mít výrazně nižší náklady na vývoj a distribuci, a zároveň spotřebitelům přinese inovativní uživatelsky přívětivé prostředí. Při vývoji systému byla brána v úvahu omezení, kterými disponují klasické mobilní zařízení jako výdrž baterie, menší výkonnost a málo dostupné paměti. Zároveň bylo jádro Androidu navrženo pro běh na různém hardwaru. Systém tak může být použit bez ohledu použitý chipset, velikost či rozlišení obrazovky.[1]
Samotná platforma Android dává k dispozici nejen operační systém s uživatelským prostředím pro koncové uživatele, ale i kompletní řešení nasazení operačního systému (specifikace driverů aj.) pro mobilní operátory a výrobce zařízení a v neposlední řadě pro vývojáře aplikací poskytuje efektivní nástroje pro jejich vývoj – Software Development Kit.
Obsah [skrýt]
1 Historie
2 Architektura
3 Historie verzí
4 Vývoj aplikací
4.1 Android Software Development Kit (SDK)
4.2 Emulátor
5 Základní části aplikace Android
5.1 Activity
5.2 Service
5.3 Content provider
5.4 Broadcast receiver
6 Android Developer Challenge
7 Android Market a instalace aplikací obecně
8 Zastoupení na trhu
9 Licence
10 Česká Android komunita
11 Související články
12 Reference
13 Externí odkazy
[editovat]Historie

Společnost Android Inc. byla založena v Kalifornii v říjnu 2003 Andy Rubinem, Rich Minerem, Nickem Searsem a Chrisem Whitem. Google Inc. v srpnu roku 2005 odkoupil v té době nepříliš známou „startup“ firmu Android Inc. a udělal z ní svoji dceřinou společnost.[2]
Po odkupu společnosti tým Googlu pod vedením Andyho Rubina vyvinul platformu založenou na Linuxovém jádře a v září roku 2007 Google získal několik patentů v oblasti mobilních technologií. Odborná veřejnost začala po akvizici spekulovat, že Google chce tímto krokem vstoupit na trh „chytrých“ mobilních telefonů a chystá vydání vlastního telefonu.[3]
5. listopadu v roce 2007 bylo vytvořeno uskupení Open Handset Alliance. Konsorcium, které zahrnovalo společnosti zabývající se výrobou mobilních telefonů, čipů nebo mobilních aplikací, např. Google, HTC, Intel, LG, Motorola, NVidia, Qualcomm, Samsung, Texas Instrument a dalších 25 společností. Cílem tohoto konsorcia bylo vyvinout otevřený standard pro mobilní zařízení. V ten samý den Open Handset Alliance ohlásil svůj první produkt, Android, otevřenou mobilní platformu postavenou na jádře Linux verze 2.6. Eric Schmidt dál při této příleţitosti ve svém projevu najevo, že má Google s platformou Android velké plány: „Dnešní oznámení je mnohem ambicióznější, než pouhý Google telefon, jak spekuloval tisk v posledních několika týdnech. Naší vizí je, že platforma, kterou představujeme, bude moci být použita na tisících rozdílných telefonních modelech.“ O týden později byl vydán první Android SDK pro vývojáře pod licencí open-source.[4]
V říjnu roku 2008 byl ve Spojených státech amerických uveden první komerční telefon vyrobený firmou HTC s operačním systémem Android (v České republice byl uveden v lednu 2009) a zároveň s tím bylo uvolněno SDK 1.0. V roce 2009 roste počet zařízení používající Android na více jak dvacet.

T-Mobile G1
Související informace naleznete v článku Seznam zařízení se systémem Android.
[editovat]Archi­tektura

Architektura operačního systému Android je rozdělen do 5 vrstev. Každá vrstva má svůj účel a nemusí být přímo oddělena od ostatních vrstev.
Nejnižší vrstva architektury je jádro operačního systému, které tvoří abstraktní vrstvu mezi používaným hardwarem a zbytkem softwaru ve vyšších vrstvách. Jádro systému Androidu je postaveno na Linuxu ve verzi 2.6. Je využito jeho mnoha vlastností, jako podpora správy paměti, správa sítí, zabudované ovladače nebo správy procesů, například souběžného běhu aplikací, které běží jako samostatné procesy s oprávněním stanoveným systémem. Tato vlastnost přispívá ke stabilitě a také ochraně systému. Naopak systém nepodporuje grafické uživatelské rozhraní X Window System a ani úplnou sadu GNU knihoven. Důvodem použití jádra Linux byla také vlastnost poměrně snadného sestavení na různých zařízeních a tím zaručená přenositelnost.
Další vrstvou jsou knihovny, které jsou napsány v C/C++ kódu a využívají je různé komponenty systému. Tyto funkce jsou vývojářům poskytnuty prostřednictvím Android Application Framework. Zde jsou uvedeny pouze některé příklady knihoven:
Media Libraries – Knihovna podporuje přehrávání video a audio formátů, stejně obrazové soubory, např. MPEG4, H.264, MP3, AAC, AMR, JPG a PNG.
LibWebCore – Knihovna webového prohlížeče, který podporuje i vložené náhledy webových stránek.
libc – Odvozená BSD standardní knihovna systému C vyladěná pro embedded zařízení.
SQLite – odlehčená relační databázová knihovna
OpenSSL – secure socket layer
FreeType – Knihovna pro rendering bitmapových a vektorových fontů.
OpenGL – Knihovna na vykreslování 3D grafiky.
Android Runtime vrstva obsahuje aplikační virtuální stroj zvaný Dalvik, který byl vyvíjen od roku 2005 speciálně pro Android, týmem v Googlu pod vedením Dana Bornsteina. Dalvik Virtual Machine (DVM) je registrově orientovaná architektura, využívá základních vlastností Linuxového jádra, jako je správa paměti nebo práce s vlákny. Vznik nového virtuálního stroje byl iniciován ze dvou důvodů. Prvním důvodem byla licenční práva, kdy jazyk Java a jeho knihovny jsou volně šiřitelné, zatím co JVM není. Dalším důvodem byla optimalizace virtuálního stroje pro mobilní zařízení a to především v oblasti poměru úspory energie a výkonu. V této vrstvě jsou také obsaženy základní knihovny programovacího jazyka Java. Knihovny se svým obsahem blíží platformě Java Standard Edition. Hlavní rozdíl je v nepřítomnosti knihoven pro uživatelské rozhraní (AWT a Swing), které byly nahrazeny knihovnami uživatelského rozhraní pro Android nebo přidání knihovny Apache pro práci se sítí. Překlad aplikace napsané pro Android probíhá zkompilováním zdrojového Java kódu do Java byte kódu pomocí stejného kompilátoru, jako je používán v případě překladu Java aplikací. Poté se překompiluje Java byte kód pomocí Dalvik kompilátoru a výsledný Dalvik byte kód je spuštěn na DVM. Každá spuštěná Android aplikace běží ve svém vlastním procesu, s vlastní instancí DVM.
Vrstva Application framework je pro vývojáře nejdůležitější. Poskytuje přístup k velkému počtu služeb, které mohou být použity přímo v aplikacích. Tyto služby mohou zpřístupňovat data v jiných aplikacích, prvky uživatelského rozhraní, upozorňovací stavový řádek, aplikace běžící na pozadí, hardware používaného zařízení a mnoho dalších služeb a funkcí. Základní sada služeb zahrnuje především:
Sada prvků View – Tyto prvky jsou použity pro sestavení uživatelského rozhraní jako seznamy, textové pole, tlačítka, checkboxy a jiné.
Content providers – Umožňuje přístup k obsahu (např. kontakty) jiných aplikací.
Resource manager – Poskytuje přístup „nekódovým“ zdrojům, jako jsou řetězce, grafika, přidané soubory.
Notification manager – Umožňuje všem aplikacím zobrazit vlastní upozornění ve stavovém řádku.
Activity manager – Řídí životní cyklus aplikací a poskytuje orientaci v zásobníku s aplikacemi.
Nejvyšší vrstvu systému tvoří základní aplikace, které využívají běžní uživatelé. Může jít o aplikace předinstalované nebo dodatečně stažené z Android Marketu. Například e-mailový klient, SMS program, kalendář, mapy, prohlížeč, kontakty a další aplikace i od „třetích“ stran. [5]
[editovat]His­torie verzí

Od první verze bylo vydáno několik aktualizací, které opravují chyby a přidávají nové funkce. Jednotlivé verze systému se jmenují podle zákusků (Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread).
1.5 (Cupcake)
Linuxové jádro 2.6.27 30. Dubna 2009 byla uvolněna aktualizace na Android 1.5 (Cupcake).[6] Update přidává několik nových funkcí:
Možnost nahrávat a sledovat videa z kamery.
Nahrávání videí na YouTube a fotografií na Picasu přímo z telefonu.
Nová softwarová klávesnice s automatickým dokončováním slov.
Bluetooth – podpora A2DP.
Možnost automaticky připojit Bluetooth headset.
Nové widgety a složky.
Animace při přechodu mezi obrazovkami.
Rozšířena funkce kopírovat a vložit.
http://develo­per.android.com/sdk/an­droid-1.5-highlights.html
1.6 (Donut)
Linuxové jádro 2.6.29 15. září 2009 bylo uvolněno 1.6 (Donut) SDK.[7]Změny:
Vylepšený Android Market.
Nové prostředí fotoaparátu, kamery a galerie.
Galerie umožňuje označit více fotografií k vymazání.
Aktualizované vyhledávání hlasem.
Quick Search Box – umožňuje vyhledávat záložky, historii, kontakty a na webu z domovské obrazovky.
Podpora pro technologie CDMA/EV-DO, 802.1×, VPN, Gesta a syntéza řeči.
Podpora pro WVGA rozlišení displeje.
Vylepšení rychlosti vyhledávání a kamery.
http://develo­per.android.com/sdk/an­droid-1.6-highlights.html
2.0/2.1 (Eclair)
Linuxové jádro 2.6.29[8] 26. října 2009 bylo uvolněno 2.0 (Éclair) SDK.[9] Mezi změny patří
Optimalizována rychlost hardwaru.
Podpora pro více velikostí a rozlišení displeje.
Zdokonalené uživatelské prostředí.
Nové prostředí prohlížeče a podpora HTML5.
Nový seznam kontaktů.
Mapy Google aktualizovány na 3.1.2.
Podpora pro Microsoft Exchange.
Podpora přisvětlovací diody.
Digitální zoom (fotoaparát).
Vylepšená softwarová klávesnice.
Podpora pro Bluetooth 2.1.
Animované tapety na domovské stránce.
http://develo­per.android.com/sdk/an­droid-2.0-highlights.html
2.0.1 SDK bylo vydáno dne 3. prosince 2009.[11]
2.1 SDK byla vydána dne 12. ledna 2010.[12]
2.2 (Froyo)
Linuxové jádro 2.6.32[13] 20. května 2010 na konferenci Google I/O byl představen Android 2.2. Přidává nové technologie a funkce uživatelého prostředí:
Možnost instalovat aplikace na paměťovou kartu.
Adobe vydalo plugin Adobe Flash 10.1. Není integrován do systému, distribuce je řešena přes Android Market nebo přes stránky Adobe.
Díky JIT (Just-in-time) kompilátoru se podařilo zvýšit rychlost systému na různých benchmarcích 2× až 5×. Dále je vylepšena správa paměti RAM.
Možnost vytvořit z telefonu WiFi hotspot, nebo sdílet internetové připojení přes USB kabel.
Dva nové režimy telefonu – „car mode“ a „night mode“ (režim v autě a noční režim).
Více nastavení fotoaparátu a kamery.
Přidána podpora pro OpenGL ES 2.0, vícebarevný trackball, vylepšena podpora pro Exchange, Bluetooth a přidána další vrstva vývojářského API.
http://develo­per.android.com/sdk/an­droid-2.2-highlights.html
2.3/2.4 (Gingerbread)[14],
Linuxové Jádro 2.6.35 6. prosince 2010 byla vypuštěna verze Android 2.3 Gingerbread.
Podpora video formátu WebM pro HTML5 video[15]
Podpora pro Near Field Communication standard, který dnes podporují některé mobilní telefony
Podpora SIP protokolu pro internetovou telefonii
Lepší správa prostředků
Upravená virtuální klávesnice
Zlepšená funkce kopírovat a vložit[16]
Podpora více kamer a nových sensorů
Nové Google Maps 5 s 3D přístupem (Dostupné přes market pro všechny verze androida)
Rozšíření podpory nativního kódu
Verze 2.4 zatím nebyla oficiálně představena, ale měla by přiněst podporu pro využití 2 jádrových procesorů.
3.0 (Honeycomb))[17]
Očekávané novinky budou zahrnovat[17]:
Optimalizace pro velké obrazovky tabletů
Tří dimenezionální desktop s přepracovanými widgety
Upravený multi-tasking
Přístup ke Google eBooks
? (Ice Cream Sandwich)[18]
[editovat]Vývoj aplikací

Oficiálně podporované vývojové prostředí pro aplikace Android je Eclipse. Do něj je možné nainstalovat ADT plugin, který ulehčuje práci s Android projektem. Vývojáři ovšem nejsou nuceni pracovat v tomto prostředí, ale mají možnost volby jiného IDE nebo jednoduchého textového editoru a kompilace aplikací pomocí příkazové řádky.
[editovat]Android Software Development Kit (SDK)
Nástroje pro vývoj aplikací pro platformu Android jsou obsaženy v SDK, který je dostupný pro všechny hlavní platformy operačních systémů GNU/Linux, Windows i Mac OS. Sada SDK je rozdělena na tři druhy: základní (nástroje nezbytné pro vývoj aplikací), doporučená a plná konfigurace vývojového prostředí.
Základní konfigurace SDK:
SDK Tools – Obsahuje nástroje pro debugging (ddms), testování aplikace, správu Android Virtual Devices (AVD), Android emulátor, analýzu grafického layoutu a další potřebné programy.
SDK Platform-tool – Obsahuje další důleţité nástroje pro vývoj aplikací, které jsou závislé na verzi platformy a jsou aktualizovány při vydání nové verze SDK. Jeden z nástrojů je například Android Debug Bridge, umožňující nahrávat soubory do zařízení.
Android SDK platforms – Každá platforma SDK se skládá z knihoven, systémového obrazu, ukázkových kódů, skinů emulátoru a jiných zdrojů. Ke kompilaci aplikace a pro nastavení a běh AVD musí být přítomna alespoň jedna platforma.
Doporučená konfigurace SDK:
USB Driver – Komponenta, která je nutná pouze při ladění a testování aplikace nainstalované na zařízení. Potřebné pouze pro platformu Windows.
Příklady kódů – Obsahuje ukázkové kódy aplikací, které jsou aktuální pro každou platformu.
Dokumentace – Obsahuje lokální kopii dokumentace pro aktuální Android framework API. Tato dokumentace je také využita ve vývojovém prostředí Eclipse.
Plné konfigurace SDK:
Google API – Knihovny, zpřístupňující rozhraní Google Maps, které je možno použít v aplikacích.
Ostatní SDK platformy – To je například Market Licensing package, který obsahuje knihovnu ověřující licenci aplikace, zda se nejedná o nelegální kopii.[19]
[editovat]Emulátor
Emulátor operačního systému Android je obsažen v Android SDK. Umožňuje testovat vytvořené aplikace bez fyzického zařízení. Pomocí Android SDK a AVD Manageru je možné konfigurovat volbu síťového připojení, SD karty, atd. a spouštět jednotlivá virtuální zařízení. Většina aplikací se chová v emulátoru stejně jako na fyzickém zařízení. Existují, ovšem výjimečné situace, které se virtualizovat nedají nebo jen těžko, například přijímání hovorů, video/audio vstup, úroveň nabité baterie, funkce bluetooth, atd.
[editovat]Základní části aplikace Android

Základní stavební kameny v aplikacích Android jsou komponenty activity reprezentující obrazovku, service umožňující provádět akce na pozadí, content providers poskytující přístup k datům a broadcast reciever reagující na příchozí oznámení. Všechny tyto komponenty musí být definovány v souboru AndroidManifes­t.xml, uloženém v kořenovém adresáři projektu. Kromě content provideru mohou komponenty mezi sebou kooperovat pomocí zpráv, tzv. intentů.
[editovat]Activity
Activity odpovídá jedné obrazovce. Obsahuje grafické uživatelské rozhraní pro interakci s uživatelem. Aplikace obsahuje obvykle více activit, mezi kterými je uživatel schopen přepínat a přitom si activity může předávat informace. Zahájení activity je poměrně náročná záležitost. Musí se vytvořit nový proces, alokovat paměť pro objekty uživatelských rozhraní, které se rozloží do layoutu obrazovky a připravenou obrazovku vyvolat zobrazení. Aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání výpočetních prostředků např. při vzniku, zániku a opětovného vzniku activity – což se jednoduše může stát při stisku tlačítka zpět na zařízení – je zde Activity Manager, který zodpovídá za vytváření, rušení a celkovou správu životního cyklu activity. Activity Manager pracuje se zásobníkem, ve kterém jsou uchované informace o spuštěných activitách, a na vrcholu tohoto zásobníku je aktuálně zobrazované activity. Životní cyklus activity se může nacházet v těchto stavech:
Activity starts – Počátek, kdy je actvity inicializováno.
Activity is running – Activity je zobrazeno na displeji a může mít interakci s uživatelem. V jediném okamžiku může být právě jedna activity v tomto stavu.
Process is killed – Activity Manager zrušil activity z důvodu nedostatku paměti. K této akci může dojít, pokud activity není viditelné. Další možnost není tak obvyklá – activity je viditelné, ale uživatel s ní nemůže navázat interakci (nastává například při dialogových hláškách).
Activity is shut down – Activity Managerem ukončil activity a ta již nevyužívá žádnou paměť.
[editovat]Service
Komponenta service neposkytuje uživatelské rozhraní, ale představuje pouze proces běžící na pozadí. Většinou se používá k vykonávání dlouho trvajících úkolů nebo k přístupu k vzdáleným zdrojům, kde není známá doba odezvy (jako je připojení k serveru). Service můžeme spustit dvěma způsoby a to pomocí metody startService. Potom se service může ukončit sama nebo ji může ukončit jiná komponenta. Další způsob spuštění je pomocí metody bindService, kterou vyvolá jiná komponenta, tzv. klient, v tomto případě service může ukončit pouze klient, který ji spustil. V jednom okamžiku může být k service navázáno pomocí metody bindService i více komponent, potom je service ukončena po odpojení všech klinetů. Service se mŧţe nacházet ve třech stavech:
Component calls – Inicializace service pouhým zavoláním nebo navázáním komponenty na service.
Service is running – Service vykonává na pozadí svou funkci.
Service is shut down – Service byl ukončen sám nebo komponentou, záleží na formě spuštění service.
[editovat]Content provider
Content provider je aplikační rozhraní pro sdílení dat mezi aplikacemi, ale i pro sdílení dat v aplikaci mezi jednotlivými activitami. Aplikace může uchovávat data v souborech, SQLite databázi nebo na webu, a přesto budou mít k těmto datům přístup – pokud je to povoleno – jiné aplikace. Content provider má relativně jednoduché rozhraní se standardními metodami (insert, update, delete a query), které mají stejnou funkci jako klasické databázové metody. Oddělení dat od uživatelského rozhraní nabízí možnost nahrazení výchozích aplikací novými. Například může jakákoliv aplikace využít uložených uživatelských kontaktů a nahradit tak defaultní aplikaci pro jejich zobrazování.
[editovat]Broadcast receiver
Broadcast reciever je komponenta sloužící k „naslouchání“ oznámení. Podle určení na ně reaguje, například výpisem na stavový řádek nebo spuštěním jiné komponenty. Aplikace mohou využívat broadcasty systémové nebo vytvářet své vlastní. Podobně jako service ani broadcast receiver nemá uživatelské rozhraní. Příklad použití broadcast recieveru může být reakce na oznámení o nízkém stavu baterie, o zachycení fotografie, doručení SMS zprávy nebo stažení dat. [20]
[editovat]Android Developer Challenge

Aby společnost Google přílákala vývojáře pro tuto novou platformu, do soutěže Google Developer Chalenge vložila v roce 2008 celých 10 milionů dolarů. Android Developer Challenge je soutěž vývojářů pořádaná společností Google. Do soutěže se přihlašují skupiny vývojářů či jednotlivci, kteří prezentují své aplikace pro mobilní telefony na platformě Android. Ti nejlepší se pak podle stanovených pravidel podělí o finanční odměny, z nichž mohou financovat další vývoj, a získat tak lepší šanci na úspěch v dalších kolech, ve kterých užší výběr usiluje o řádově hodnotnější finanční odměny.
První kolo začalo v květnu výběrem 50 projektů za pomoci odborné poroty, které obdržely každý 25 tisíc dolarů na další vývoj. Z těch pak bylo vybráno 10 vítězů (každý vítězný projekt dostal 275 tisíc dolarů) a dalších deset týmů dostalo sto tisíc dolarů. Podobné druhé kolo soutěže se konalo následující rok.
[editovat]Android Market a instalace aplikací obecně

Aplikace do zařízení s operačním systémem Android jsou primárně dostupné přes tzv. Android Market, což je služba určená pro stahovaní aplikací a her, kterou provozuje přímo Google. Byla dostupná již s uvedením prvního mobilního telefonu a v současné době (květen 2011) je na ní více než 290.000 aplikací, z nichž část je zcela zdarma a část je ke stažení zdarma a při spuštění zobrazuje reklamy. Zbylé aplikace jsou placené – ty lze zatím kupovat jen v omezené množině zemí, která se ovšem rozrůstá (toto omezení platí pouze pro placené aplikace).
V únoru 2011 byl Android Market rovněž zpřístupněn přes Internet. Uživatelé tak mohou ze svého PC procházet seznamy aplikací a rovněž si vybírat ty, které se automaticky nainstalují na jejich mobilní zařízení. Veškerá tato funkcionalita byla do té doby přístupná pouze z mobilního zařízení.[21]
Protože Android je však otevřenou platformou, aplikace na ni je možné nahrávat i přímo např. z počítače (postupy jsou zdokumentované a podporuje je i samotné Android SDK).
Pro ty, kteří by chtěli modifikovat i samotné vlastnosti operačního systému, existují postupy, jak získat oprávnění administrátora v zařízení (administrátor se nazývá v Linuxu root, proto se těmto postupům říká rooting). Je potřeba podotknout, že takové změny nejsou oficiálně podporované a mohou porušit některá obchodní ustanovení a vést např. ke ztrátě záruky a podpory k zařízení.
[editovat]Zas­toupení na trhu

Společnost Canalys odhadovala, že ve druhém čtvrtletí 2009 měl Android 2,9% na trhu tzv. chytrých telefonů, ve třetím čtvrtletí to bylo 3,5%.[22]
V květnu 2010 již ale Android zřejmě předběhl v USA iPhone co do počtu prodaných telefonů svým podílem 28% na trhu v USA.[23]
V červenci 2011 Google oznámil, že je aktivováno každý den 550 000 „Androdích“ zařízení.[24]
[editovat]Licence

Android je zcela otevřený systém: od modulů Linuxového jádra, knihoven, aplikačního programové rozhraní až po základní aplikace. To dává výrobcům možnost přizpůsobit systém nasazenému hardwaru a také lépe integrovat své aplikace. Android je zároveň šířen pod „business-friendly“ licencí (Apache/MIT), což umožňuje třetím stranám využívat systém pro nejrůznější účely.
Díky vydání produktu jako open source a nezávislosti na použitém hardwaru může být Android spuštěn na velkém počtu přístrojů. Tato skutečnost zapříčinila vznik velkého a ekonomicky úspěšného ekosystému tvořeného aplikacemi, vývojáři a uživateli.[25]
[editovat]Česká Android komunita

Existují české weby, které sdružují část české a slovenské komunity lidí jakkoliv dotčených platformou Android.
23. září 2008 bylo založeno české android fórum. Kolem tohoto fóra existuje rozsáhlá (více než 11 000 členů) android komunita.
V polovině ledna 2010 došlo ke sjednocení tří velkých českých komunitních webů o platformě Android (android-google.cz, mujandroid.cz, googleandroid.cz) pod novou doménou svetandroida.cz

http://www.an­droid.com/

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/An­droid_(opera%C4%8Dn%C3­%AD_syst%C3%A9m)