vera92

Co to znamená, když insolvenční správce žádá soud, aby rozhodl o zrušení konkurzu?

Tato věta: S ohledem na skutečnost, že pro uspokojení věřitelů je majetek dlužníka nepostačující, žádám,
aby insolvenční soud následně po schválení konečné zprávy dle § 308 odst. 1 písm. d) IZ rozhodl o
zrušení konkurzu.

Podotýkám, že dlužník má jen životní minimum, takže se mu nemá z čeho strhávat a ani nemá absolutně žádný majetek

Odpovědi
JájsemRaibek

Znamená to, že oddlužení se nekoná pro nemajetnost ani pro možnost splacení. Vše se vrací do předešlého stavu – tedy dluží do konce života a měl by to vše zaplatit.

ivzez

Znamená to více věcí:

Pokud dlužníkovi někdo nezpracoval insolvenční návrh zdarma, nebo pokud si
dlužník návrh nesepsal sám, znamená to, že se někdo obohatil na jeho úkor.
(Ten, kdo návrh sepisoval, muisel vědět, že dlužníkovy příjmy na oddlužení nestačí.)

Dále to znamená, že dlužníkovi zůstane „dluh na krku“ do úplného splacení
nebo do konce života – v tomto případě by dluh přešel do dědictví.

____

Zvýší-li se časem dlužníkovy příjmy, nebo poskytne-li mu někdo (opakovaný – měsíční) dar, a bude-li dlužník schopen v průběhu oddlužení splatit alespoň 30 % dluhů + zaplatit insolvenčnímu správci, může návrh podat znovu.

msi

Kdyz napises jméno a příjmení do zprávy, najdu si to v insolvenčního rejstříku. A podle naskenovaných dokumentů ti to napisu. :)

Hans51

Zrušení konkursu pro nedostatek majetku je jedním ze způsobů, jak konkurs ukončit. V podstatě to znamená, zejména v případě fyzické osoby, že pohledávky věřitelů trvají i nadále, přičemž narostly o úroky za dobu trvání insolvenčního řízení. Protože se nejspíše jedná o fyzickou osobu (soudě dle sdělení o životním minimu), může si dlužník podat insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení.

ivzez

#Hans51:
Nemá-li dlužník žádný majetek a jsou-li jeho příjmy na úrovni minima,
nemůže v průběhu 5 let splatit 30 % dluhů.
V takové situaci nemá smysl podávat žádost o oddlužení.

Hans51

To není pravda, může si sehnat peněžitý příspěvek (rodina, známí) ve formě např. smlouvy o důchodu a tím vyrovnat své výdělky na minimální úroveň, tedy takovou, aby byl schopen uhradit alespoň 30 % nezajištěných závazků a odměnu insolvenčního správce.

Oddlužením jsem se zabýval déle jak rok a půl, takové situace nejsou výjimečné. Soud povolil oddlužení i dlužníkovi, který měj jeden jediný příjem, a to právě tento dar, jinak nepracoval.