Lucyfer

Co to znamená jíst něčí srdce?

Občas to vídám třeba v písních, po anglicku „eat your heart out“, jednou jsem slyšela větu „moje srdce se nejí“.
Nikdy jsem tomu moc nerozuměla, co konkrétně je tím myšleno…

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě jde o přenesený význam. Vidím to nějak takto>

Určitě znáte slovesa „žrát, užírat (se)“, trápit se něčím. Takže ten, kdo nevěří partnerovi, žárlí na něho, trápí se nejen sám, ale „trápí“, tedy jí i druhého jedince. Přece srdce je zdrojem lásky, statečnosti.

Partnerova či kamarádova žárlivost, často neoprávněná, ubližuje, ujídá užírá partnerovi srdce, tedy zmenšuje jeho lásku.

Další odpovědi
quentos

Definici angl. verze mi Google nabídl hned z Oxfordského slovníku – v neformálním významu jde o užírání se, obvykle žárlivostí nebo lítostí; v širším významu pak o trpení přehnanou touhou po někom/něčem nedosažitelném.

Zdroj: https://www.le­xico.com/en/de­finition/eat

Kepler

Já to chápu spiše tak, jako „moje srdce nezlomíš, své srdce a lásku jen tak někomu nedám“. Není třeba pátrat ve slovnících, je to zkrátka jen poetický příměr.