Drazcik

Co to znamená Figarův komplex?

V biografii o Jaroslavu Haškovi je uváděna, jeho cesta na Slovensko. A je tam zmiňován typický Figarův komplex.

Nejlepší odpověď
successful

Popravdě nevím, zajímal by mě kontext, v jaké spojitosti je to uvedeno.
Není to psychologický termín (jako Oidipův komplex a další). Takže si to autor nejspíš vymyslel sám.
Je to zřejmě narážka na postavu Figara od Beaumarchaise. Nebo na celé figarovské hry (jsou celkem tři). Figaro byl sluha, který zprvu pánovi věrně slouží jako obyčejný sluha (čistě formální vztah), pak se z nich stanou rivalové a pak se opět spojí kvůli společnému cíli. Ale nevím, co je pro něj typické, snad prospěchářství, proměnlivost (nestálost), lstivost. Nevím jaký komplex z té jeho postavy vydedukovat.
Jestli je to označení společnosti (a nikoli člověka), tak se nejspíš jedná o její nestálost a neloajálnost k určitému postoji, který se během krátké doby několikrát mění… chvíli je na té straně, později na oné a pak zase na jiné. Na to totiž narážejí figarovské hry, vystihují totiž situaci před, během a po Francouzské revoluci, jak se to neustále měnilo.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pierre-Augustin_Caron_de_Be­aumarchais#Fi­garovsk%C3%A9_hry

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Otázku jste brzy uzavřel. není to jak jednoznačné.

Škoda, že jste neuvedl kontext, možná se z něj dalo lépe vyjít. Vidím to takto.

„Jaroslav Hašek

se po maturitě s stal zaměstnancem banky Slavia, brzy se ale začal živit výhradně novinařinou a literaturou. V té době se také seznámil s českými anarchisty. Začal vést bohémský a tulácký život. Prošel společně s bratrem Bohuslavem pěšky (viz Švejk) j. Slovensko, Halič a Maďarsko (tehdy Uhersko).

Ve francouzských zdrojích se často hovoří o Figarovi, o jeho zpracování, hodnotí se jeho postoj k životu a světu. Je nositelem pokroku. To zaujalo i Haška a Figarovy postoje se staly jeho motivem.

„Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais (24. leden 1732 Paříž – 17.–18. květen 1799 Paříž) byl francouzský dramatik proslulý svými třemi hrami o Figarovi

Tři hry, ve kterých vystupuje Beaumarchaisova nejznámější postava Figaro, nesou názvy „Le Barbier de Séville“ (Lazebník sevillský), „Le Mariage de Figaro“ (Figarova svatba) a „La Mère coupable“ (Provinilá matka). Patří mezi nejdůležitější francouzské hry epochy, kterou dovedně vystihují. Ve všech třech se objevují dvě postavy: Figaro a hrabě Almaviva, které obě vznikly na základě Beaumarchaisových cest ve Španělsku. „

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pierre-Augustin_Caron_de_Be­aumarchais

Beaumarchaise: „Bez viny není žádná lichotivá chvála“ Neplatí to i u Haškova Švejka?

. Poprvé v historii divadla hraje hlavní roli komorní, tedy sluha. Je mazaný, vtipný, drzý, jako většina komorníků v divadle. Beaumarchais tomu ale dává další rozměr: Figaro je rebel . Vzbouří se proti společenskému řádu, odsuzuje výsady aristokratů a všechny formy bezpráví.

Figarovi jde o spravedlnost, kritizuje privilegia bohatých, svět je nespravedlivý, někdo se do něj narodí bohatý, ale pro druhé nic neudělá, klamané ženy často spolupracují.
Jde o návaznost na Commedia dell'arte postavou sluhy, komorníka. Motiv je i ve Švejkovi.

Myslím si, že Hašek svvým bohémským životem i anarchismem v sobě vytváří stejné pocity, motivy jako Figaro.“Trpí“ jeho komplexem.

Figaro je nositelem pokroku. Hašek toho využil ve Švejkovi. Švejk je sluha, je drzý, zdánlivě omezený, jednodduchý jedinec., přesně vykonává rozkazy, tudíž působí komicky. Je to jeho, tedy Haškova , určitá vzpoura,

Hájí právo na život, a ukazuje na nesmyslnost války. Tedy odsuzuje bezpráví stejně jako Figaro. Jeho autor byl revolucionářem v americké i francouzské revolu.

Podle mnoho zdrojů např.
https://inter­lettre.com/bac/553-qui-est-figaro-analyse-du-personnage-de-beaumarchais

https://www.kar­table.fr/ressou­rces/francais/pro­fil-d-oeuvre/le-mariage-de-figaro/16974

Haškovu vzdoru, ale i lidskosti odovídají i některé jeho citáty.

Nestřílejte, vždyt jsou tady lidé.“
„I ten největší filozof se často neubrání nějaké blbosti.“ — Jaroslav Hašek

V politice není nic bezúhonně čistého.“ — Jaroslav Hašek 4

Zdroj: https://citaty­.net/autori/ja­roslav-hasek/