gundhii

Co to znamená: „Dostat se k lizu“ nebo „být "u lizu“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Nespisovné vyjádření = dostat se k lizu, pustit někoho k lizu, být u lizu apod. = získat, poskytnout někomu příležitost, možnost užít prospěchu nějakého, něčeho příjemného. Možnost získat snadný nebo velký výdělek. .

SNČ

Příklad:
Doplňuji:
Slovo příklad jsem nesmazala, takže dodatečně uvádím:

Říkal jsi, že budeš kandidovat, abysme se dostali k lizu, tak co to teď meleš?

Budou někteří číhat, kde by se k nějakému lizu dostali zadarmo.

Jde o přenesené spojení, protože liz = 1.. zemědělské – sůl k lízání pro dobytek; lízání; myslivecké – sůl nebo. slaná hlína s různými přísadami, dávaná zvěři k lízání.

2. zařízení, do něhož se dává sůl zvěři k lízání; slanisko, solisko: srnčí chodí k lizu;

Takže přeneseně to, co jsem uvedla.:dostat se nebo. pustit někoho k lizu, k hodování, k pití, přen. k výdělku, zisku, uplatnění.

Další odpovědi
mosoj

Ano ano, je k nezaplacení být u lizu .

Damiana

Je to néco podobného, jako když se říká „slíznout smetanu“, „být u koryta“, „chrochtat si v žitě“ – zkrátka dostat se k k nějakému rychlému, obvykle bezpracnému zdroji příjmů, obsadit někde v zaměstnání dobrý post – kde „tečou“ peníze apod.:-)