Avatar uživatele
Pokročilý

Co to znamená dálkoměrný fotoaparát?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Dálkoměr - soustava dvou vzájemě posunutých zrcátek, z nichž jedno je otočné. Odraz z obou je pak promítán do jednoho okuláru, tedy přes sebe. To jedno lze natáčet tek, aby došlo k přesnému překrytí obou obrazů (princip binokulárního prostorového vidění). Při zkalibrování "točítka" lze na něm pak odečítat vzdálenost. Tento jednoduchý dálkoměr lze občas i někde pořídit, nebo jej sestavit.

U fotoaparátu jde o to, že ostření objektivu je spřaženo právě s oním natáčecím zrcátkem. Princip je pak už snad celkem jasný: Jak je nastaveno ostření, tak je pootočeno zrcátko a v okuláru je pak vidět, vzhledem k dualitě obrazu, kam je zaostřeno - v jaké vzdálenosti je objekt přesně překryt.

Podstatnou výhodou systému je, že ostření probíhá bez ohledu na konstrukci objektivu, bez ohledu na cloně, okulár je konstruován tak, aby všechny objekty v něm byly ostré a mnoho dalšího. Typickým představitelem dálkomerných foroaparátů je značka Leica, ale je i řada dalších, Zeiss Ikon, Nikon, Pentax... existují i středoformátové fotoaparáty s dálkoměrným ostřením. Existovalo i několik konstrukcí s autofocusem na principu dálkoměru.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Edison>>> No já nevím. U binoklu je to jasné, ale na foťáku jsem ještě neviděl binokulární hledáček, jakkoliv jinak foťák s těmi překrývajícími se obrazy jsem viděl.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Já ale nepsal o binokuláru u foťáku, ale o principu binokulárního vidění - poznávání vzdálenosti. Jinak řečeno, tak, jako zdravý člověk celkem slušně odhadne vzdálenost díky dvěma očím to dělá právě i dálkoměr.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 989
Zlatý Bedy 675
Zlatý Hlada 480
Zlatý gecco 476
Zlatý ge0rge 429
Zlatý www 412
Zlatý led 321
Zlatý Dochy 313
Zlatý Drap 300
Zlatý beer 297

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.