AshelyV

Co to znamená být jako poleno?

Chci se zeptat, jaký je doslovný překlad spojení, když se o někom říká že je ,,jak poleno" co to vlastně znamená? Někdo říká že je šikovnej jak poleno a někdo zase že je levej jak poleno, tak jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
annas

Význam tohoto přirování je:
hloupý, hluchý, tupý, neústupný jako poleno (peň, pařez), mlčet, sedět, stát, spát jako poleno (peň, pařez) Proti tomu zdravý jako pařízek = malý pařez, předpokládá se, že člověk je zdravý, protože je mladý – podobnost.
Poleno, peň, pařez jsou tvrdé, odolné – opět podobnost.
Podle knihy Lidová rčení.

Další odpovědi
anonym

Já to znám ve spojení:„Hluchej jako poleno“.
Levej jak…a šikovnej jak poleno.Šikovnej to je zjevná ironie.To proto,že poleno jako takové moc dobře neslyší a zručné také moc nebude,že? Je to prostě přirovnání. Podobné: „Je jak hrom do police. Levej jak šavle.To se mi hodí jak hrábě do kapsy. Je jak slon v porcelánu“. Je jich(přirovná­ní) moc.

anonym

být jako poleno-znamené,že je na vše taky tak tvrdej jak to poleno,poleno je taky dobrý tak akorát do kamen.