Avatar uživatele
zvonisek

Co znamená být za zenitem?

Co to znamená, když se řekne, že je někdo za zenitem?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Cenobita, Kalpy před 2771 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Přenesený význam slova zenit od vlastního významu (nejvyššího bodu na nebi, přímo nad hlavou pozorovatele) = vrcholný bod nějaké činnosti, nejvyšší vytčený cíl, vyvrcholení něčeho, vrchol. děje.

Ukázka ze života"
„Můj mozek říká, že už jsem za zenitem, že mám velké děti a nechci se znova vracet k přebalování. Ale jistá část mé osoby by moc ráda měla třetí dítě."

Žena dosáhla určitého věku, je třeba na další dítě stará …

Nebo spisovatel napíše román, který se považuje za vrchol jeho tvorby, pokračuje, ale další jeho dílo nedosáhne předchozí úrovně … takže jistým způsobem padne dolů … Nejde samozřejmě jen o spisovatele. .

Tak je to i v jiných oblastech života, člověk by si měl uvědomit a pochopit, že je třeba s určitou činností skončit … být moudrý v pravou chvíli …

Jak řekl Miroslav Horníček

„UMĚT VČAS ODEJÍT – Člověk by měl přestat tam, kde už svou práci nemá rád, když je mu potíží a břemenem, když ubývá těch, kdo ho potřebují. Diváků, čtenářů, spolupracovníků. Někdy je potom odchod racionální úvahou a jindy doslova uměním. Výrazem odvahy a pokory.“

Tedy poznat, že dosáhl zenitu a dostává se za něj … stagnuje …

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Za zenitem je člověk v momentě, kdy v klidu dožít se jeví jako rozumnější, než cokoliv zkoušet znova.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Cenobita

zenit (nadhlavník) – je v astronomii bod na obloze, který leží přímo nad pozorovatelem

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zenit

přeneseně na člověka: „být za zenitem“ – obrazně řečeno to znamená, že je to člověk, který má to své nejlepší již za sebou (umělecky, pracovně, vzhledově …), už u něj nedochází k růstu, ale buď ke stagnaci nebo poklesu.

Upravil/a: Cenobita

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Problém, ktorý si mnohí dlhoslúžiaci vedúci pracovníci neuvedomujú, nedávajú nič nové, ale stoličky sa držia. Zabúdajú, že dôležité je včas odísť, pokiaľ sa človek nestane nepotrebným, či brzdiacim článkom ľudského úsilia.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

To je člověk, který má mládí v pr… a do důchodu daleko.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Já jsem byl za Zenitem už jako student. Vpředu objektiv Helios, za ním já.

před 2771 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek