co to znamená?

Co znamená, když se o někom řekne, že je to narcis?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo se pojí k řecké mytologii. Krásný nesmělý jinoch Narkissos (Narcis) se vždy stranil ostatních a byl proto považován za domýšlivého. Pohrdl láskou nymfy Echo. Bohyně Afrodita ho za to potrestala tím, že se zamiloval do vlastní podoby, kterou uzřel na vodní hladině. Marnou láskou se utrápil a byl proměněn v květinu nazvanou po něm narcis.

Dnes za narcisistu označujeme člověka, který si nadměrně považuje sám sebe a ve vlastní osobě nachází nejvíce zalíbení. Je fascinován vlastním zjevem a očekává, že i druzí jej budou považovat za mimořádně okouzlujícího jedince. Narcisistu nezajímají problémy lidí, které má kolem
sebe. Soustřeďuje se na sebe a na své zájmy a to mu otevírá dveře k úspěchu profesnímu i společenskému. Jeho egocentrismus funguje jako motor, který jej vede k vytčenému cíli. Narcisisté bývají obvykle tvrdí a jistí si sami sebou. Jsou však také zranitelní, protože jsou velmi citliví na dojem, který vyvolávají u ostatních. Odborníci tvrdí, že současná společnost povzbuzuje ke kultu těla a zdůrazňuje image jednotlivce. Napomáhá tomu i všeobecný kult pracovního úspěchu a bohatství. Narcisisté mají přehnaný pocit vlastní důležitosti, neukojitelnou potřebu být středem pozornosti a trpí bezuzdnou touhou po uznání a vážnosti. Jsou maximalisté. Snaží se naplnit všechny tyto touhy. Pokud se jim to nedaří, cítí se zbyteční a nejistí.

Zdroj: http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/ruzne/narcis­mus_priznaky_a_pro­jevy_definice_in­formace_o_nar­cisech.html

Další odpovědi
quentos

hovorově narcista – sebezbožňující člověk (podle bájného mladíka Narcise, který se pořád jen zhlížel v zrcadle);

narcisismus je též sexuální úchylka, kdy předmětem sexuálního zájmu je vlastní tělo daného devianta

anonym

http://zena.cen­trum.cz/sex-vztahy/laska-a-vztahy/2007/11/7­/clanky/jak-poznate-ze-je-narcis/