Co to vlastně je – „ledňáček ve věníku?“

Kde je v Praze k vidění?

Nejlepší odpověď
annas

Vedle horní části oblouku brány směrem k věžním nárožím je zobrazen ledňáček ve věníku (osuška svázaná do uzle – znak cechu lazebnického), který je symbolem Václava IV. Ledňáček je také symbolem lidské duše, dokáže prý ochránit od blesku, rozmnožovat skryté poklady a tišit bouře. Tato přízemní část věže do „výšky jezdce na koni“ odpovídá pozemskému, hříšnému světu.

Na Staroměstské mostecké věži.
Doplňuji:
Průjezd brány sklenutý gotickým obloukem je 8 metrů široký, na jeho klenbě jsou zbytky gotické malby, které v letech 1877 – 78 domaloval Petr Maixner. Síťová klenba průjezdu je žebry rozdělena na 8 polí, v nichž je opět zobrazen ledňáček ve věníku.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:GTHB7On­TG08J:www.pra­guewelcome.cz/cs/in­formace/o-praze/pamatky/top-10-prazskych-pamatek/3-mostecke-veze.shtml+%22le­d%C5%88%C3%A1%C4%8Dek+ve­+v%C4%9Bn%C3%AD­ku%3F%22&cd=1&hl=cs&ct=c­lnk&gl=cz

Další odpovědi
hanulka11

Staroměstské mostecké věži-symbolizuje
(osuška svázaná do uzle – znak cechu lazebnického), který je symbolem Václava IV.

Zdroj: http://www.kra­lovskacesta.cz/cs/proh­lidka/objekty/sta­romestska-mostecka-vez.html