bolak

Co to konkrétně znamená, když má někdo v této STB databázi >> https://stbezo.info záznam?

Co to konkrétně znamená, když má někdo v této databázi >> https://stbezo.info své jméno, a vedle toho „S STB“ + město? Dá se z toho něco vydedukovat? A když byla daná osoba žena, narozena ve 30. letech minulého století a do databáze zavedena když jí bylo cca 20 let?

A jak si teda můžu ověřit, z jakého důvodu je tam člověk zanesen?

Nejlepší odpověď
led

Každý, kto mal niečo do činenie s STB, bez ohľadu, na ktorej strane bol, má (mal) záznam. Len z jedného údaju nemožno hneď robiť konečné uzávery.
Môže ísť o sledovaného, alebo spolupracovníka vedomého alebo nevedomého, alebo o rezidentúru, či len informáciu, alebo len o svedka, záleží od spôsobu kódu značenia záznamu.
Niekedy stačilo ako u Josefa Švejka, povedať v krčme „na cisáře pána s.erou mouchy“ a hneď šiel do áreštu so záznamom v databáze c.k.polície a niekedy zas niekto udával „pravoverných“ a ten bol v zázname, alebo bol tak tajný, že ani v zázname nebol.

Další odpovědi
ivzez

Těžko říct.
Znám dvě osoby vedené v databázi StB, které se nikdy
k žádné spolupráci nezávazaly a s StB nespolupracovaly…

klumprt

To jsou osoby, o které se StB zajímala. Je tam i můj děda, kterému vzali polnosti a v 50. letech ho na čas zavřeli prý kvůli nějakým ukradeným bramborám. Možná tam jsou i spolupracovníci, ale to můj děda zcela jistě nebyl.

Jo, a to S StB znamená nejspíš krajskou správu pod kterou byl spis vedený.

Nakobyl

Nezklamali – jsem tam. Je vidět,že brali svoji práci poctivě. V onom roce zaevidování jsem byl přeložen k jisté ozborjené složce v dopravě. A jak koukám, šup a už jsem evidován. Ale na druhé straně mám čisté tzv. lustarční osvědčení podepsané panem ministrem že jsem nebyl spolupracovník. Takže z toho logicky vyplývá, že u koho není uveden odbor či správa, ten byl zapsán preventivně z činnosti blízké tehdejší policii a proto také má čisty lustrák. To jsem si ověřil i u jiných,které znám. Takže tyhle seznamy jsou na dvě věci na h a na nic.

luky.1986

Bohuzel mi prijde smutny, ze to nikdy nic vlastne pro nikoho nic neznamena/lo.­.i kdyz bylo tem lidem prokazana minimalne spoluprace, udavacst i.. STBáku je plno na soudech, v policii, vsude