Kelt

Co to jsou transmastné kyseliny?

Sleduji pořad na streamu, kde hodnotí vánoční kolekce. Vím, co to jsou mastné kyseliny. Ale s pojmem transmastné kyseliny se setkávám poprvé. ví to někdo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Trans izomery (transmastné kyseliny) se vyskytují jako součást molekuly hlavně ve ztužených tucích. Ve složení potravin ve skutečnosti kyseliny obsaženy nejsou. Tuk je nejčastěji ester mastných kyselin s glycerolem. Pokud je tuk tvořen esterifikací nenasycených mastných kyselin, je v kapalné formě – stereometrie molekuly je CIS (rostlinné oleje, zčásti i palmový tuk). Pokud je olej hydrogenován, přechází do formy TRANS a je pro zdraví nepříznivý. Takto se vyráběly margaríny už za 2.sv.v. jako náhražka sádla. Dnes se pojem margarín nesprávně používá i pro další rostlinné tuky typu FLORA a pod., ale s margarínem nemají nic společného. Je to jen rostlinný olej našlehaný s vodou a emulgátory, proto se snadno roztírají. Původní margarín, vyráběný hydrogenací rostlinných olejů, snadno roztíratelný není.

Další odpovědi
Lotr2008

Tuky, jež se průmyslově vyrábějí procesem zvaným hydrogenace (ztužování). Výsledkem hydrogenace je tuhý a snadno roztíratelný výrobek, který je také dlouho skladovatelný (další výhoda pro obchodníky). Výchozí surovinou jsou nejčastěji levné rostlinné oleje, na příklad slunečnicový, sójový či řepkový. Hydrogenované (trans) tuky jsou (bez nejmenších pochybností) zdraví škodlivé, podílejí se na rozvoji srdečně cévních onemocnění a pravděpodobně i na rozvoji nádorových onemocnění.

da ny

Nebezpečí „… které v současné době, dle platné legislativy, výrobci nemusejí uvádět na obalech výrobků…“
Cílené zejména na děti v čase Vánoc a Velikonoc díky nekvalitním „tukovým“ čokoládám atp.

https://www.ce­lostnimedicina­.cz/transmastne-kyseliny.htm

Edison

Ví to celej google:

https://www.go­ogle.cz/search?q=tran­smastn%C3%A9+ky­seliny&ie=utf-8&oe=utf-8&lr=lang_cs

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/search?q=tran­smastn%C3%A9+ky­seliny&ie=utf-8&oe=utf-8&lr=lang_cs