karoliinaa

Co to jsou „paličské články“?

Studuju češtinu a nemůžu najít toho. Může to někdo popsat?

Nejlepší odpověď
setapouch

Je to odsuzování něčeho, řečnická výzva k upálení.
Doplňuji:
Nedávej hned nominaci – otázka se tím uzamkne a nejde na ni odpovídat. A ty se tím připravíš o lepší odpovědi ;)

annas

Paličský článek je expresívní publicistický výraza, , často publ. útočný, štvavý. buřičský apod.

Napadají mně štvavé články z doby socialismu proti rocku, Undergroundu, tzv. máničkám, , různým spisovatelům atd.

Stejně jako opravodvý palič škodí, ubližuje, tak je to i s tímto článkem.

setapouch

Ha, teď mě to napadlo – psaná plamenná řeč :)

MK44

Pro karolínú: Paličský doslovně je sice „žhářský“, ale ve výrazech paličská řeč nebo p. článek má přenesený význam a sice „útočný“, „štvavý“. Hodně však záleží na tom, kdo něco za paličské označí. V podmínkách ne zcela ideálních co se týče svobody projevu může stačit to, že nesouhlasíte s myšlenkou, kterou prosazují vládnoucí kruhy, nebo ji dokonce, byť slušně, kritizujete.

A s tou nominací má kolega Setapouch pravdu. 🙂

marci1

Řekla bych, že paličské články jsou „buřičské“ články.
http://slovnik­.azet.sk/pravo­pis/slovnik-sj/?q=pali%C4%8D

setapouch

ThumbUp :)