Kaxx

Co to jsou hlubokomořské příkopy a kde se vyskytují?

A jak vznikají?

Nejlepší odpověď
cochee

Vyskytují se kupodivu v oceánech 🙂 a jsou to opravdu „brázdy“ ve dně, podobné příkopu u silnice, samozřejmě x-krát větší. Vznikají tam, kde se potkávají geologické zemské desky – kde se jedna podsouvá pod druhou.

Další odpovědi
iceT

Že by hluboko v moři,jak napovídá už název?
https://www.go­ogle.cz/search?q=hlu­bokomo%C5%99sk%C­3%BD+p%C5%99%C3%AD­kop&oq=hluboko­mo%C5%99sk%C3%BD+p%C5%99­%C3%ADkop&aqs=chro­me..69i57.10686j0j8&s­ourceid=chrome&es­pv=210&es_sm=122&i­e=UTF-8

lota

A za zmínku stojí Mariánský příkop v Tichém oceánu – nejhlubší místo zemského povrchu. Hloubka asi 11 km, délka příkopu asi 2,5 tisíce a šířka asi 69 km… (zdroj wiki).