Avatar uživatele
Registrovaný

co to je věda Kabala?

„ Kabalistický přístup k Bibli – to hermeneutika, která odpovídá přesvědčivou formou samostatnosti, zázračnou originalitou, mnohostranností, vše postihující s nezměřitelným jejím obsahem.

I.W. Goethe (XIV.) „Materiály k historii učení o barvách“

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Tohle není otázka, která by se dala zodpovědět v pár řádkách.

Pokud vás to opravdu zajímá prostudujte následující odkazy, případně literaturu, kterou na těchto stránkách doporučují.

http://cs.wikipedia.org/…
http://www.kabbalah.info/…
http://www.cestydusi.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Kabala (přijetí) je směr judaismu, udržovaný především v ortodoxních židovských kruzích. Jedná se o mystický směr. Jeho podstatou je oddělení se od všedních starostí a plné oddání se a přiblížení se Bohu, především studiem Tóry (desatero).
Kabalisté navazují na Mojžíšovo vystoupení na horu Sinaj a přinesení Tóry. Hnutí se vyvíjelo postupně během celé historie. Nevětší rozkvět však prožilo v době renesance a později v 19. století, kdy se mnohé její části a špatná interpretace dostaly i mimo židovské kruhy a mnoho z nich začalo být využíváno v magii.
Nejdůležitějšími kabalistickými spisy jsou Sefer Jecira, Sefer HaBahir a kniha Zohar.

Jinak velmi pěkné stručné pojednání viz. odkaz

Zdroj: http://www.etf.cuni.cz/~rehak/ publik/kabala


Avatar uživatele
Pokročilý

Kabalu lze nazývat teoretickou magií. Celá staletí se pak šířilo jen ústním podáním. Neokultisté kladou základy kabaly do V. stol. po Kr. a odvozují ji od gnose (v.), což je sporné. Samo slovo "kabala" (původně psáno se dvěma "b") je odvozeno ze slova "kábal" ("kébil"), které znamená obdržet něco, resp. ze slova "kibbel", které znamená ústně něco sdělit, obdržet ústní sdělení. Hebrejsky se slovo kabala píše - odprava doleva - l k q (l-b-q). Obsahem kabaly je tradice patriarchů, poznání získané malým předoasijským kmenem Hibri z těchž pramenů, z nich sála magie perských a egyptských kněží, které bylo uvedeno v syntézu knězem Osirisova kultu, Mojžíšem. Proto základním pramenem kabalistické exegese je zvláště Mojžíšova Genesis ("Berešith").

Joseph ben Abraham kabala

Hermetická kabala - jazyk ptáků

Staří mistři při redigování svých spisů zvláště používali hermetické kabaly, kterou také nazývali jazykem ptáků, či bohů, gaye science nebo gay scavoir (veselou vědou).

Tak mohli ukrýt prostému lidu principy své vědy, halíce je do kabalistického pláště. Všeobecně je však neznámo, že jazyk, z nějž si autoři vypůjčovali své termíny, je archaická řečtina, mateřština většiny Hermových žáků. Kabalistické zásady většinou nebývají zpozorovány z toho důvodu, že francouzština pochází právě z řečtiny (nepopírá se pronikání latinských prvků od doby římských výbojů, ale jazyk je víceméně řecký). M.J.Lefébvre ve dvou článcích publikovaných v červnu 1892 v Nouvelle Revue, dokazuje, že francouzský jazyk byl řecký. Románské panství v Galii jen jeho původ zastřelo lehkou vrstvou latiny, aniž v čemkoliv porušilo jeho ducha. Proto všechna slova, vybraná ve francouzském jazyku pro definice jistých tajemství, mají své ortografické nebo fonetické ekvivalenty v řečtině. Stačí tedy dobře znát jedny, aby bylo možno ihned odkrýt přesný a původní smysl druhých.

pokračování v odkazu

Zdroj: http://www.relaxia.cz/alchymie _kabala.htm


Avatar uživatele
Pokročilý

styl náboženství, ale vždyt to víš.....

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4183
Zlatý Kepler 1904
Zlatý Drap 1698
Zlatý quentos 1571
Zlatý mosoj 1516
Zlatý led 930
Zlatý marci1 924
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý ivzez 660

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.