Jikra

Co to je tzv.„dohoda“?

Víte které výstrojní součásti se říká „dohoda“?
A víte někdo od kdy a proč?

Nejlepší odpověď
mosoj

Dohoda je kožený „postroj“ pro důstojníky ( opasek s řemenem přes rameno, nebo tak nějak). Ono je to jedno důstojník nebo kůň.

Od kdy je důstojník kůň ale nevím.
Doplňuji:
Co všechno my jsme nepoznali. A teď ještě do toho ty počítače ,informační technologie a důchodová reforma.

Další odpovědi
briketka10

http://mos21.xf­.cz/K%C5%AF%C5%BE­e.htm

dole na obrázku je fotografie opasku dohoda z první republiky..

anonym

mosoj už zodpověděl význam (sám jsem ji nosil na sklonku ZVS coby novopečený podporučík).
A souvislost bych typoval tak okolo r. 1924, kdy tehdejší ČSR uzavřelo Dohodu, kdy ji podepsala i Francie.
Jen si nejsem jist, zda to bylo jen jako časová souvislost s novým výstrojním řádem armády, ale také je možná inspirace od francouzských styčných důstojníků, kteří se po vzniku 1. republiky spolupodíleli na vytváření armády našeho nového státu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mal%C3%A1­_dohoda