OLDA321

Co to je to vízum?

Jsem úplný like v cestování, ale chystáme se na měsíc do Indie. Potřebuji na to vízum? Kolik by mě stálo?

Nejlepší odpověď
Alesh

Indie

Víza – režim vstupu

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Od 1. 5. 2002 mohou občané ČR požádat o indická víza pouze na Velvyslanectví Indické republiky v Praze.

Vyřízení žádosti trvá asi 7 dní. V žádném případě není možné obdržet indické vízum na hraničním přechodu na letišti v Dillí.

MZV ČR upozorňuje, že 1. listopadu 2009 vstoupilo v platnost opatření, na základě něhož se striktně dodržuje rozlišování pracovních (employment) a obchodních (business) víz. Pokud indické orgány při kontrole zjistí, že udělené vízum není v souladu s vykonávanou činností, cizinec bude vyhoštěn.

Osoba, přijíždějící do Indie na turistické vízum, může pobývat na indickém území po dobu stanovenou vízem. Pokud žadatel o vízum plánuje v průběhu pobytu v Indii vycestovat ze země a opět se do ní vrátit, musí na tento fakt upozornit indické velvyslanectví vystavující turistické vízum, náležitě své cesty zdokumentovat (letenky, vouchry apod.) a požádat o vyznačení možnosti dvou, případně tří vstupů do Indie v době kratší než dva měsíce do cestovního dokladu. Pokud toto cestovatel neučiní a odcestuje do Indie bez této „doložky“, pravomoc vpustit jej podruhé na území má imigrační úředník na hraničním přechodu poté, co cestovatel náležitě zdokumentuje svoji cestu.

Prodlužování víz, udělování povolení k pobytu a vydávání nových víz (do nově vystavených cestovních dokladů v případě skončení platnosti, ztráty či odcizení dosavadního cestovního dokladu) provádějí cizinecké úřady, tzv. F.R.R.O. (tj. „Foreigners Regional Registration Office) v Dillí (Level I-II, East Block VIII, Sector I, R.K. Puram, New Delhi Tel: 26175286, 26711074 – budova se nachází v blízkosti hotelu Hyatt – Úřední hodiny: 9.30 – 13.30 a 14:00 – 16.00. O víkendech a svátcích je zavřeno.), Bombaji (Mumbai), Kalkatě (Calcutta) a Madrásu (Chennai). V hlavních městech všech ostatních indických svazových států nebo území tyto činnosti provádějí policejní ředitelství (Police Commissioner's Of­fice) a v některých krajských městech (District City) příslušní zplnomocnění policejní důstojníci ve funkci "Senior Superintendent of Police“ nebo „Superintendent of Police“.
K prodloužení platnosti víza je nutno si nejdříve opatřit povolení (Letter of Permission) z Ministerstva vnitra Indie (Ministry of Home Affairs) se sídlem Lok Nayak Bhavan, Khan Market (tel.: –91–11–2469–3334, 2461–2543, 2461–7649).

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české občany, že na místních odděleních cizinecké policie nelze prodlužovat turistická víza s dobou platnosti 6 měsíců.
Tříměsíční business víza prodloužit lze, ale pouze na ministerstvu vnitra Indie v New Delhi. Osobní přítomnost žadatele je podmínkou.
Pokud občanovi ČR vízum během pobytu v Indii propadne, neodletí plánovaným spojem a bude finančně postižen. V případě úmyslného překročení pobytu o větší počet dnů hrozí vazební stíhání s možností až tříletého trestu odnětí svobody.

Na hraničním přechodu je cizinec povinen vyplnit formulář, jehož první část slouží ke statistickým a evidenčním účelům a druhá část jako celní a devizové prohlášení. První část se odebírá u pasové kontroly, druhá část se odevzdá celníkům.

Do některých oblastí v Indii je vstup cizincům zakázán. Je to například oblast kolem indo-pákistánské hranice, některé severovýchodní indické svazové státy, některé přírodní rezervace a vysokohorské oblasti. Do některých oblastí je cizincům povolen vstup s tzv. Restricted Area Entry Permit, jenž je nejlépe obstarat na indické ambasádě či přímo v kanceláři rezidentního komisaře příslušného indického svazového státu. Informace o těchto oblastech, případně povolení ke vstupu, mohou poskytnout zastupitelské úřady Indie ve světě.

V případě, že bylo vízum uděleno na dobu pobytu do 180 dní, má povinnost přihlásit cizince k pobytu provozovatel ubytovacího zařízení. Za tím účelem musí cizinec v případě ubytování vyplnit příslušné údaje požadované rubrikami knihy ubytovaných hostů. Držitel indického víza na více než 180 dní se musí zaregistrovat osobnědo 15 dnů po příjezdu do Indie. Registraci je možné uskutečnit na počkání během úředních hodin úřadů uvedených výše, které prodlužují víza. Registrace pobytu se poznamenává do cestovního dokladu cizince a je důležitá pro pozdější bezproblémové opuštění Indie. Občané ČR, kteří jsou zaregistrováni a nemají indické vízum k více vstupům, musí při opuštění Indie předložit potvrzení tzv. Intended Departure Clearance, které obdrží na F.R.R.O. Akreditovaní novináři mohou toto potvrzení obdržet na letišti. Všichni občané ČR, kteří pobývají v Indii déle než 120 dní za obchodním účelem, by měli požádat o potvrzení o výjimce z daně z příjmu tzv. „Income Tax Clearance Exemption Certificate“, a to u finančního úřadu (Foreign Section of Income Tax Department) v Dillí (Indraprastha Estate, tel. 331–6161, linka 1650), Bombaji, Kalkatě nebo Madrásu. Toto potvrzení, resp. potvrzené daňové přiznání, může být požadováno při odjezdu z Indie.

Zdroj: https://www.mzv­.cz/jnp/cz/en­cyklopedie_sta­tu/asie/indie/ces­tovani/visa.html