Co to je sezamská kost, kde ji najdu atd. ?

Otázka co to je sezamská kost a kde ji najdu ?

Odpovědi
standa

Myslím, že tyto kosti mají zvířata (psi, koně) v nohách v místech, kde mají lidi kotníky.

LuciJe

Předně, nejedná se o sezamskou kost, ale sazamské kosti. K tomu, kde se nachází doporučuji popsaný obrázek kostry na obrázku níže.

Zdroj: http://www.cvi­caktabor.wbs.cz/te­lo_psa.html

roentgen

oss sezamoideum, kost sezamská
Popisujeme ji na rtg snímcích, jedná se vlastně o abnormalitu, kdy se zejm. kolem klubů vytváří kůstka velikosti hrášku. Je pro ni specif. to, že je vždy obalená vazivem, není připojena kloubem, nemá funkci, neměla by ničemu vadit, může ale způsobovat tlak, být hmatná.