Houmi

Co to je NIC ? Existuje vůbec ?

Toto je spíše otázka na zamyšlení. Mám jí v hlavě již dlouho, ale stále na to nemůžu přijít. Než odpovíte chvilku uvažujte. Někdo by řekl, že je to určitý prostor, ale prostor něco je, takže to nemůže být nic. Nebo někdo řekne, že je to černota, ale to taky něco už je. Tak co to tedy je to NIC?.. Existuje to vůbec?

Odpovědi
mosoj

Pro každý úhel pohledu existuje jiné nic. Já třeba nemám nic v hlavě.
Doplňuji:
Samozřejmě mám nic v hlavě.

anonym

Význam „nic“ může být v mnoha kontextech rozdílný.
Obecně nic = vakuum, což existuje a jeho vlastnosti jsou poměrně dobře ´zmapované´.

marci1

Je to trochu nad naše chápání a každý si nic představuje jinak a vidí ho jinak.
Nic nemůže existovat, existuje vždy jen něco, anebo absence něčeho na něčem, zvaná někdy zjednodušeně i nic. Tedy nic může existovat vždy jen jako izolovaný, konkrétní jev, který nastal změnou, ale nelze ho zevšeobecňovat, absolutizovat na všechno. Absolutizovat lze jen něco, co se ve světě neztrácí, a proto existuje neopomenutelné všechno, avšak proměnlivé nic. Jediné, co neexistuje v absolutním pochopení je nic. Jen nic je ničím, ale všechno ostatní je něčím.

Kelt

Nic se často vyskytuje v nějakých větách a z kontextu si můžeme udělat určitý názor.
Já například projedu všechny programy v televizi a řeknu si, dnes tam nic není. Samozřejmě, že tam něco je, ale není tam to, co by mne zrovna zajímalo.
Někdo jiný jde nakupovat a má určitou představu, a když to nesežene, řekne si, nic jsem nekoupil, nic nemají.
Někoho se něco zeptám a on mi neodpoví, tak řeknu, že mi nic neřekl.
Podle tebe je to prostor, nejmenší délka je Planckova délka, která je fyzikálně možná, ale ty si můžeš představit cokoliv menšího a to je nic. Jistě, můžeš to zmenšit, dělit na polovinu, na části a říkat, že nic se dá dělit na části, jak je to možné? Ale každá věc má svůj protiklad podle jin a jang, takže opak nic, je všechno,. Máš všechno, nebo si dovedeš představit, co je to všechno? Asi ne, vždycky ti něco bude chybět. A až budeš mít všechno a nebude ti nic chybět, tak jsi našel to nic. Je to podle množinové teorie, jin a jang a pod.

Duhab

Určitě existuje na konci nekonečna. A je to tady ! Nekonečno přeci nemá konec.
spíše jde o to , že momentálně je vesmír veliký něco kolem 14 miliard světelných let. To vědecky dokázáno. Pokud bychom se mohli dostat na okraj vesmíru, tak co se nachází za těmi 14 miliardami světelných let ? Tam totiž ještě nastačila dolétnout žádná částice a ani světlo. Vědci se domnívají , že by tam měly vznikat a zanikat páry takzvaných virtuálních částic v kratším čase než je Planckův čas, což by navždy vylučovalo nic. A teď otázka. Pokud ty částice vznikají , musí mezi nimi být nějaký prostor, opět menší než Planckův rozměr. Virtuální částice byly potvrzeny několika experimenty. Vypadá to, že i prostor má svůj nejmenší rozměr za který nelze jít a prostor sám o sobě je něco co existuje mezi něčím byť jde o virtuální částice. Takže „nic“ vlastně neexistuje, pokud by existovalo, neexistoval by náš vesmír a ani by nikdy nemohl vzniknout.

Klokan123

Dobrý den Nic je myšlenka nejde vysvětlit jediné vysvětlení je že je to opak slova všechno.

mosoj

Obecně nic nemůže být vakuum. Protože i kdyby tam nebyla ani jedna molekula látky, stále se jedná o prostor. Je to opravdu o filosofii.

arygnoc

nič je čiste filozofický pojem.

zato „absolútne nič“ je už pojem, ktorý definuje (ale nedokazuje) niekoľko vedeckých odvetví, ako fyzika, matematika, logika,…

najjednoduchšie sa NIČ javí ako opak čohokoľvek (existencie čohokoľvek).
keď dokážete, že niečo neexistuje, máte dôkaz o NIČ.

a to je asi makačka, keďže sa to zatiaľ (exaktne) nepodarilo.

Duhab

Dle mého názoru „nic“ neexistuje proto , že existuje „něco“. Kdyby to „něco“ neexistovalo, tak potom existuje „nic“ , takzvané „absolutní“ nic, kdy ani to „nic“ existuje a neexistuje současně v tom „smyslu“, že by nemělo smysl, nikdo by o něm nevěděl.