Co to je nebo kdo je to „maník“?

Zajímalo by mě,co to znamená když se o klukovi nebo chlapovi/muži řekne že je „maník“? poslední dobou ttento význam slova „maník“ slyším snad na každým kroku a rohu cm2 nebo m2. děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Umíte-li německy, ve slově slyšíte slvo Mann = muž., chlap.

Jako vždy ověřuji ve slovníocích, zda se význam slova nějak mění

A.. SNČ – význam dnes

  1. maník = mjuž ve významu pracovní síly. Např. Zavolej ty dva maníky, ať mně pomůžou.
  2. rozhlasový pomocník zpravodajské sm,ěny.

--
B. Původní význam „maník, moník, zast. voj. slang (prostý) vojín; muž vůbec“
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=man%C3%ADk

C. Někdy se užívá v nářečí jako zkrácené křestní jméno Emanuel – Emík -Maník.

D. Jinak maník = už jsem dlouho neslyšela, ale znala jako pojmenování pro člena nějakého týmu, skupiny, často ve významu fachman.

Další odpovědi
Slecna 007

Maník = chlapík, kámoš, mužský

Kepler

Já to slovo znám už od sedmdesátých let, snad odvozeno od výrazů „mánička“ (dlouhovlasý chuligán za socialismu) nebo „man“. Chápáno jako správný chlap. „Každý správný maník fandí klubu Baník!“ Dnes ekvivalentní je „borec“ (případně borka), méně jako „týpek“.