mosoj

Co to je náhoda?

Dá se změřit náhoda a matematicky popsat ?
Jaký údaj by byl třeba k matematickému popsání náhody?

Nejlepší odpověď
dudu

Možná model velmi podobný dlouhodobé předpovědi počasí?! Bude letošní léto mimořádně horké nebo mimořádně deštivé?

Další odpovědi
anonym

Co takhle hodit šesti hracími kostkami a padne ti 1, 2, 3, 4, 5, 6. Je to štěstí, nebo „náhoda“?

Kepler

Náhoda je jev, jehož příčinu či vysvětlení neumíme nalézt, nebo jev žádnou příčinu nemá. Pokud je jev kauzálně (příčinně) vysvětlitelný, pak jej lze matematicky popsat – jen v těch nejjednodušších případech. Dlouho byl hledán zdroj náhodných čísel, podařilo se to až někdy kolem poloviny min. st. Našlo to obrovského využití v kryptografii, pojišťovnictví, loteriích, hazardních hrách nebo ruletě (kasina si nemohla dovolit dlouhodobě prohrávat, jakýkoliv cizí vliv musel být vyloučen).
(wiki)

Dismas

Věc, kterou si vymysleli ateisti, aby mohli popřít Boží vůli.

led

náhoda je daná veľkosťou pomeru pravdepodobnosti 1 (k udalosti dôjde) proti 0 (k udalosti nedôjde)
napríklad v športke máte (pozor, nepočítam, len odhadujem) šancu, že vyhráte 1.cenu 1:64000000

V prípade barbakana ide o zjavne o chybičku krásy
pretože pri hode 6 kockami najmenšie možné číslo je súčet 1+1+1+1+1+1=6, alebo myslel hod 6×1 kockou bez súčtu bodov?

Kelt

Pokud při stejných podmínkách není stejný výsledek, je děj ovlivněn náhodou. Například hod mincí, hod kostkou, losování a pod. Pokud bude stejný čas, bude stejný výsledek.

zjentek

…když jdeš na tah a z kómatu se probudíš doma u…
https://www.go­ogle.cz/search?q=nej­kr%C3%A1sn%C4%9Bj%C5%A1%­C3%AD+%C5%BEe­ny&client=fire­fox-b&tbm=isch&tbo=u&sou­rce=univ&sa=X&ved­=0ahUKEwi-pq6C3N7MAhXMzRoK­HTSkDGgQsAQIG­w&biw=1024&bih=667#tbm=is­ch&q=...nejkr%C3%A1sn%C­4%9Bj%C5%A1%C3%AD+%C5%BE­eny

anonym

Led, myslel jsem postupku, tedy čísla od 1 do 6.

led

Hneď sa mi to nezdalo, ale neodolala som nahrávke :)

annas

Add led, náhoda neexistuje.

Jde o filozofický pojem, vysvětlovala jsem v minulosti.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-to-nahoda-nebo-ne

Stejně tak např. odkaz

http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/veda-nahoda-neexistuje-a-presto-se-ji-nelze-zbavit-fv7-/p_veda.aspx?c=A070507­_113158_p_veda_wag

Náhoda neexistuje, ale přesto se jí nelze zbavit.

led

Náhoda je jav, ktorý nedokážeme predvídať, definovať,vypo­čítať, ale v realite s ním musíme počítať.
Každý si pod tým pojmom predstavuje niečo iného: Niekto deň keď zažije nečakané, radostné, niekto ženu, niekto nečakaný zisk, niekto úspech a niekto uvidí Zlo v jeho pravej podobe.
Pod pojem náhoda sa podpisuje neznalosť.

mosoj

Ale existuje a používá se při modelaci předpovědi počasí.

mosoj

Problém je v tom, že se nedá změřit. Kdyby se podařila změřit , dala by se popsat i matematicky.

Viz. včerejší pořad na Prima ZOOM.

led

Sú matematické vety, ktoré ešte nie sú dokázané, ale napriek tomu sú súčasťou teórie matematiky.