juie

co to je „mummers“ ???

ráda bych věděla co znamená slovo „mummers“ s tímto nslovem jsem se setkala ve větě:Před odchodem svléknou mummers masky a představí se, pokud ovšem zůstali do té doby nepoznáni.

Nejlepší odpověď
hanulka11

takže jsou to lidé převlečení za masky ve vánočním období…čti zde-

Stará vánoční tradici ostrova Newfoundlandu se v některých jeho částech dodnes dodržuje a rozšířila se i do Nového Skotska. Tzv. mummering (volně přeloženo jako maškaráda) se začal na Newfoundlandu pěstovat velmi dávno, v době příchodu prvních irských osadníků. O některé vánoční noci mezi 26. prosincem a 6. lednem se lidé přestrojují do starých kostýmů, náležitě se namaskují a vydají se na návštěvu k sousedům a kamarádům. Přestrojení by mělo být tak dokonalé, aby navštívení dotyčného pokud možno nepoznali. Proto je nedílnou součástí převleku pečlivé zakrytí obličeje a celé hlavy. Tito „mummers“ pak obcházejí dům od domu většinou s hudebními nástroji, podobně jako čeští koledníci, hrají a tancují a hostitelé jim servírují cukroví, sirup, sklenici vína z lesního ovoce a nakonec grog. Před odchodem svléknou mummers masky a představí se, pokud ovšem zůstali do té doby nepoznáni.

http://www.ili­teratura.cz/Cla­nek/15023/kanad­ske-vanoce

Další odpovědi
Děda Louda

Z toho také pochází český výraz označující rej masek, maškar, nepřehlednost a zmatek: mumraj.