Co to je mezokarp, endokarp a exokarp?

Nejlepší odpověď
annas

Oplodí (perikarp)

  • je stěna plodu uzavírající v sobě semena. Vzniká přeměnou pestíku nebo jen semeníku, případně i jiných částí květu (květní lůžko, květní obaly). Skládá se ze tří vrstev (z nichž nemusí být ale vždy všechny vyvinuty):

Exokarp, tj. vnější vrstva, která bývá nejčastěji blanitá (např. slupka u plodů třešně, jabloně apod.)
Mezokarp, tj. střední vrstva tvořená parenchymatickým dužnatým pletivem
Endokarp, tj. vnitřní vrstva, která může být blanitá (např. jádřinec u plodů jabloně – Malus) nebo sklerenchymatická (např. tvrdý povrch pecky) nebo parenchymatická a tedy podobná vrstvě střední (např. bobule vinné révy – Vitis vinifera)
Podle konzistence oplodí nebo jeho částí se rozlišuje:

Xerokarp, tj. oplodí suché, tenké a pružné (např. jádřinec u plodů jabloně – Malus)
Sarkokarp, tj oplodí dužnaté, s velkým obsahem vody (např. mezokarp u bobulí okurky – Cucurbita)
Sklerokarp, tj. oplodí tvrdé, kamenné (např. oříšek lísky – Corylus)

http://botani­ka.wendys.cz/slov­nik/heslo.php?859

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­plod%C3%AD

Další odpovědi
hanulka11

  1. Exokarp – vnější vrstva, bývá vyvinuta jako blanitá, charakteristicky zbarvená slupka, například u peckovic třešně a meruňky.
  2. Mezokarp – střední vrstva, bývá tvořena dužnatým až šťavnatým parenchymem, např. u peckovic a bobulí.

Endokarp – vnitřní vrstva, bývá blanitá, např. jádřinec u malvic jabloně a hrušně, sklerenchymatická, např. pecka u peckovic rodu nebo parenchymatická, od mezokarpu málo odlišná např. u bobulí révy vinné

www.gymkh.cz/stu­dent/.../PLODY%20A%20PLO­DENSTVÍ.doc