Lochnes

Co to je mandát?

Nejlepší odpověď
annas

Mandát je pověřením nebo příkazem, pochází z latinského pojmu mandatum jako manu datum, rukou daný

  1. pověření, příkaz, plná moc k nějakému úkonu – dostat mandát
  2. V politice je mandát oprávněním určitého politika vykonávat svoji funkci. funkce členů zastupitelských sborů. – např. poslanecký mandát.
  3. historický význam – zprav. panovníkova listina nařizovacího obsahu upravující dosavadní právní stav – např. Vladislavův mandát

SSJC
Dalši výrazy odvozené od slova mandát
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Man­d%C3%A1t