Mc Merkurion

Co to je datum splatnosti?

… vím, že tato otázka zde již položena byla https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-datum-splatnosti , ale trochu dříve a nebylo by na škodu si objasnit tyto pojmy (viz tuto otázku: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-chtela-jsem-se-zeptat-kdyz-dcera-dostala-pokutu-za-kradez-v-obchode?_fid=y0a1 ) …

… doplnění: je samozřejmé, že se ptám na současné poměry, dříve jsem také mohl kouřit v hospodě …

Nejlepší odpověď
Malvína

a) datum, ke kterému má být finanční obnos (např. splátka úvěru) připsán na účtu příjemce (věřitele)

Samozřejmě je správná odpověď A. Občas se divím, že tyto základní znalosti celkem dost lidi nezná (teď nemyslím tazatele otázky, nýbrž všeobecně). A to hlavně ti, kteří by to vědět měli, neboť mají různé půjčky atp.

Další odpovědi
Drap

a) datum, ke kterému má být finanční obnos (např. splátka úvěru) připsán na účtu příjemce (věřitele)

..

annas

a) datum, ke kterému má být finanční obnos (např. splátka úvěru) připsán na účtu příjemce (věřitele)

Uvádím to, co bylo i v původní odpovědi od uživatele Standy. Znal předpisy finačního práva, uplatňoval je i ve své profesi.

Kdysi jsem se to tak učila i na SEŠ, řídím se tím i v praxi, domnívám se, že se nic nezměnilo.

Napsala jsem, proč jsem převzala odpověď Standy. Jenže mně začalo vrtat v hlavě, i když sama sama platím včas, ž na SEŠ to bylo jinak. Důlležité bylo datum razítka při odeslání, nikoliv připsání na účřet.

Hledala jsem další informaci, kde je uvedené., "že rozdí ve splatnosti – odeslání, nebo připsání peněz l spočívá ve formulaci Vámi uvedených závazků, pokud sstanovíte splatnost na den 10.6. , a obchodní partner 10.6. provede příkaz a banka z jeho účtu tohoto dne peníze odepíše, z jeho strany bylo splněno a nedostal se do prodlení, protože pokud byste po něm žádal plnění z důvodu pozdní platby, snadno by Vám platební příkaz vystaveným v bance prokázal, že z jeho strany odešla platba včas.

Znění „připsáno na účtě do 25. dne v měsíci“ vnímám tak, že vy musíte sám již počítat s tím, že platba trvá například 2 dny, abyste následně nebyl v prodlení."

https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/chat/qu­estions/133-splatnost-faktury-den-odeslani-penez-nebo-doruceni-na-ucet.html

Vypadá to, že ivzez má pravdu, platí obě varianty.

Kepler

a) datum, ke kterému má být finanční obnos (např. splátka úvěru) připsán na účtu příjemce (věřitele)

Povinností plátce je uhradit částku tak, aby v den splatnosti byly peníze již na účtu věřitele. http://cojeto­.superia.cz/ban­kovnictvi/datum_splat­nosti.php

Expositor

a) datum, ke kterému má být finanční obnos (např. splátka úvěru) připsán na účtu příjemce (věřitele)

… platit včas se prostě vyplatí …

ivzez

c) jiná odpověď (mne jiná varianta nenapadá)

Dříve bylo datem splatnosti datum odeslání peněz. Nyní všichni mí
dodavatelé vyžadují, aby v den splatnosti už peníze byly na jejich účtu,
někteří dokonce do faktury uvádějí doporučené datum platby.

Takže se splatnost faktur zkrátila z někdejších 14 na 10/11 dnů.

Zjednodušeně řečeno platí/platily obě varianty → a) i b).

__

Nejsem si jista, jestli to platí obecně.
Vím jen, že všichni mí dodavatelé požadují
mít částku v den splatnosti na svém účtu.

Nevím, jestli to platí pro všechny platby.

quizzi

a) datum, ke kterému má být finanční obnos (např. splátka úvěru) připsán na účtu příjemce (věřitele)

brillant

a) datum, ke kterému má být finanční obnos (např. splátka úvěru) připsán na účtu příjemce (věřitele)

Dochy

a) datum, ke kterému má být finanční obnos (např. splátka úvěru) připsán na účtu příjemce (věřitele)

Jednoznačně a) ale s vyjímkou…
Pokud se nemýlím, FU chce (nebo to tak alespoň kdysi bylo) aby k datu splatnosti (možná na to maj jiný termín) byli závazek splněn. Např. je (bylo) rozhodující datum na razítku z odesílací pošty u různých daňových přiznání apod. Proto se také v den, kdy bylo třeba splnit nějakou hromadnou „státní“ povinnost dělali dlouhé fronty na poště s nejdelší otvírací dobou (typicky Praha – Jindřišská). V krajním případě je levnější poslat někoho na služebku služebním autem přes půl republiky než pak platit pokuty a řešit další nápady úředního šimla.
Tohle je podle mně „přežitek“ z doby, kdy pošta byla státní a předání poště (která byla vlastně prodlouženou rukou úřadů) bylo víceméně to samé co doručení „státu“. Nejsem si zcela jist na kolik to tak funguje dnes, ale snad nikdy to neplatilo ve vztahu k „nestátnímu“ partnerovi.

K těm financím: Nejsem si jist jak je to teď, ale právě odesílání prachů apod. na FU mohlo být výhodnější odnést na poštu v den splatnosti v hotovosti, než v ten samý den odeslat příkazem v bance. Na poště bylo rozhodující „razítko“, zatímco při odeslání bankovním převodem platí den připsání platby, což i dnes může být o cca 2 pracovní dny později.

Mc Merkurion

… děkuji za odpovědi, správných odpovědí je více, ale nejvýstižnější je odpověď Malvíny … zkuste v bance prokazovat, že jste peníze skutečně odeslali, vůbec se s vámi nebudou bavit, a napálí vám penále, zkuste si nedobít kredit včas a máte zrušené číslo …
… @annas: odkaz odkazuje na obchodní zákoník, který již více než čtyři roky neplatí !!!
… zde je odkaz na slovníček pojmů: https://www.czech-ba.cz/cs/bankovni-pojmy?page=21 kde je uvedeno: „Datum, ve kterém je splatný finanční instrument nebo závazek.“
… počteníčko pro ty, co si myslí, že neplatí jen varianta A: https://www.fin­parada.cz/3195-Kdy-se-vam-pujcka-notne-prodrazi-Pozor-na-datum-splatnosti.aspx
… @Dochy … dodatek: co se týče finančáku, je to stejné (https://www.fi­nance.cz/506517-dan-z-prijmu-platba/ ), na datum odeslání koukají pouze při podání daňového přiznání …
… v naší malé anketě se jen jedna třetina odpovědí přiklání i ke špatné odpovědi (což mne nepřekvapilo, vím, že to mohlo dopadnout i hůře, nebýt Silvestr) … je to sice dobré číslo, ale vzhledem k tomu, že jde o naše vlastní peníze, je na to pováženou a k zamyšlení …
… přesto všem ještě jednou děkuji …

Dochy

Dík za upřesnění. Vím že tam něco takového bylo, ale nebyl jsem si jist čeho všeho se to týká a čeho ne…

Mimochodem, máte někdo povědomí o historickém vývoji? Mám silný pocit, že toho pošta kdysi zvládala víc „včas“

annas

Mc Mercurion,

chtěla jsem jen opravit tvrzení o informaci ze školy., které platia, i když jsem napsala, že nevím, zda platí.

Tvrzení jsem opravila, ale doložila již neplatým odkazem.

Omlouvám se. Jednoznačně platí to, co jste uvedl.

Jenže to doplnění odkazu na dvě možnosti už bohužel neplatí.

Znova jsem hledala a našla toto.

" Termín lhůty splatnosti. Je to termín, kdy musí být peníze na účtu příjemce.

"Za den platby daně je považován den, kdy je částka připsána na bankovní účet příslušného správce daně, tzn. finančního úřadu, vedeného v ČNB.

https://www.fi­nancnisprava.cz/cs/da­ne/placeni-dani/jak-spravne-zaplatit-dan/2018/2018-jak-spravne-zaplatit-dan-fu-8985

https://www.fi­nance.cz/512966-bankovni-prevod-i/

Mc Merkurion

Děkuji všem za dosavadní i budoucí příspěvky, palečky vám rozdám ale až příští rok … vivat Silvestr …

ivzez

I podle názvu mi přijde logické, že by datem splatnosti
mělo být míněno datum úhrady (příkazu k úhradě).

A to nemluvím o tom, že ten, kdo má něco uhradit,
může ovlivnit jenom to, kdy dá příkaz nebo zajde na poštu.
Nemá žádnou možnost ovlivnit rychlost provedení příkazu
u dvou bank nebo doručení ze strany pošty.

U plateb poštou to bývá o to obtížnější, že pošla
napřed pošle peníze, teprve dodatečně zasílá (jestli si
dobře pamatuji jednou týdně) informace k platbám.

Mc Merkurion

… banky mají dáno do kdy příkaz provedou a na svých stránkách všechny uvádějí, do kdy je potřeba příkaz zadat,aby platba došla (to nejni jako česká pošta, dneska podáte, zítra ztratíme), jestliže to ovlivnit nejde, příjemce to přeci nemusí zajímat, dává dost času na provedení úhrady …
… a ač to nerad říkám, platilo to i dříve … jen banky neměly dány pevné termíny převodů, tak na to hřešili a dodavatelé tolerovali pozdější platby (stát ne > vlastní zkušenost) …

ivzez

Já mám naopak lepší zkušenost se státem, který
kvůli jednomu/dvěma dnům nedělal žádné „dusno“.

Asi záleží na tom, od koho kdo co odebírá,
nebo komu má za co platit.

Dochy

Myslím, že jde o výsadní postavení České pošty – jak píšu v odpovědi – ve vztahu ke státním institucím. U všech ostatních způsobů odeslání jak listin tak financí je rozhodující kdy se dostanou na správný účet či adresu.

Mc Merkurion

… ohledně finančáku se to týkalo a stále týká daňovýho přiznání …