Avatar uživatele
Registrovaný

Co to je DATOVÝ TYP, POLE, ZÁZNAM ?

Zdravím, potřeboval bych stručně a jednoduše vysvětlit co to znaměná ? Samozřejmě je to myšleno ve smyslu porgramování. Na internetu jsem našel sice nějáké odpovědi na jednu z nich, ale potřeoval bych aby mi to popsal někdo kdo mi vysvětlí všechny 3.
Předem děkuji :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Datový typ - těch je opravdu hojně (String - Text, Boolean - True | False, ...) - http://cs.wikipedia.org/…

Pole - V programovní používám když do jedné proměnné potřebuji dostat více hodnot (array(0=>1, 1=> 2) == $pole[] = 1; $pole[] = 2) - http://programovani.gnj.cz/…

Záznam - Nechci hádat ale nemáte to něco společné s databází?

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Typ může být třeba datum, číslo, text, logický výsledek, podle toho se určuje a rezervuje potřebné místo na záznam hodnoty.
Pole, je určitý soubor hodnot, nějak seřazených a podle řazení označených (indexovaných). Pole může být jednorozměrné (v Excelu sloupec nebo řádek) nebo dvourozměrné (v Excelu část tabulky) nebo vícerozměrné (v Excelu kombinace řádků, sloupců, listů, sešitů...)
Záznamem (RECORDem) se většinou myslí jedna řádka v databázovém souboru, která může obsahovat data různých typů, v podstatě jedno jednorozměrné pole (jakoby řádek v Excelu)...


Avatar uživatele
Bronzový

Datový typ - ve většině programovacích jazyků (např. v PHP ne, tam se to dělá automaticky) je nutné u každé proměnné uvést její datový typ, tzn. pevně stanovit jakých hodnot bude hodnota proměnné nabývat. V různých jazycích se datové typy liší, ale principiálně jde o stanovení, zdali se jedná o číslo a jakého rozsahu, nebo text, nebo objekt jaké třídy. Program pak podle datového typu určí kolik místa v paměti má na daný záznam alokovat a jak s danou proměnnou bude možné pracovat. Například, že dva stringy (textové řetězce) nelze sčítat pomocí znaménka + a v integeru (celočíselný datový typ) nelze vyhledávat podřetězce.

Pole - je to také datový typ. V praxi to znamená, že proměnná nenese jednu hodnotu, ale více hodnot v závislosti na typu pole. Jak již psal kolega, pole můžou být jednorozměrné, dvourozměrné a vícerozměrné a analogicky je možné si je představit jako tabulky v excelu. Já vždy kreslím jednorozměrné pole jako vláček s vagóny - každý vagón za vlakem je jedna buňka v poli, která může nést svou vlastní hodnotu. Dvourozměrné pole je jen více vlaků pod sebou, ale všechny buňky všech vlaků jsou přístupné z jedné proměnné.

No a záznam by mohl mít něco společného s databází, ale spíše si myslím, že máte na mysli struktury (myslím, že se jim v Delphi říkalo záznamy, ale možná kecám). Je to vlastně vlastní komplexní datový typ, přirovnatelný k objektu v objektově orientovaných jazycích. Můžete si nadefinovat, že proměnná vašeho typu například Uživatel se bude skládat ze jména, příjmení, hesla a věku dané osoby. První tři hodnoty jsou typu string, věk je integer, nicméně tato struktura (záznam) je sloučí (obalí) do jedné proměnné a typicky se to pak zapisuje asi takto:

MujTyp clovicek;
clovicek.jmeno = "Karel";
clovicek prijmeni = "Vomáčka";
clovicek vek = 45;

Výhodu to má v tom, že všechny tyto informace o uživatelovi pak máte v jedné proměnné a pak lze tyto struktury jednoduše ukládat do pole (například pole s údaji zaměstnanců apod) a s tím pracovat dále.

Doplňuji:
Omlouvám se, v nevím proč jsem v příkladu udělal hned tři chyby ...

Jednak jsem v textu uváděl příklad s uživatelem, tedy místo MujTyp clovicek; by bylo vhodné napsat:
Uzivatel clovicek;

No a pak u příjmení a věku mám mezery místo teček ... asi už je čas jít spát ...

Celý příklad tedy znovu:

Uzivatel clovicek;
clovicek.jmeno = "Karel";
clovicek.prijmeni = "Vomáčka";
clovicek.vek = 45;

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1064
Zlatý Hlada 972
Zlatý ge0rge 952
Zlatý gecco 905
Zlatý led 884
Zlatý www 829
Zlatý badisko 818
Stříbrný cochee 684

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.