Co to byly,doufám,že byly?

mezírky hnisotečné?

Nejlepší odpověď
annas

Pojem souvisí s hygienou ve středověku.
Exkrementy se házely na dvůr k sousedům (a pak se o ně vedly soudní spory), pila se voda kontaminovaná průsaky ze skládek na ulicích – a osobní hygiena? Tu Jakoubek ze Stříbra, slavný to husitský reformátor, ve svém náboženském horlení zařadil mezi činnosti pravého křesťana nehodné a nebezpečné, neboť, jak byl přesvědčen, péče o tělo jest z pohledu božího zákona nepotřebná a vede k pýše a marnivosti!

Mezírky hnisotečné: hostina pro mor
Celé 13. století je obdobím prudkého rozvoje a zakládání měst. A také dobou naprosté hygienické katastrofy. Na pár drahých čtverečních metrech městského prostoru se nahromadili lidé i zvířata – a ti všichni produkovali biologický odpad. Nerudovská otázka „kam s ním“ je ovšem příliš netrápila. Přece před dům, na společnou ulici, či za dům, do dvora! Ctihodní měšťané tak žili de facto na skládce. Však se také pro úzké postranní uličky ujal výstižný název „mezírky hnisotečné“.

Lazebníci, byť se záslužně starali o hygienu a fungovali i jako lékaři, byli považováni za nectné podobně jako kati či rasové. Hanlivě se jim říkalo řiťomyjové…

Posmívaní řiťomyjové, neznalost fungování vodních děl ani souvislosti mezi hygienou a nákazou, starost jen o vlastní dům, ale naprostá lhostejnost k jeho bezprostřednímu sousedství – to všechno mělo za následek jediné: masově vraždící epidemie, jimž v pravidelných cyklech podléhala valná část obyvatel měst. Souvislost mezi odpadky, exkrementy a hromadnými morovými hroby lidem došla lidem až koncem 18. století.

Více na:

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:El­kdQr_RPeYJ:ze­na.centrum.cz/vol­ny-cas/kulturni-novinky/2010/8/20­/clanky/ritomy­jove-aneb-otresne-dejiny-hygieny-v-cechach/+mez%­C3%ADrky+hniso­te%C4%8Dn%C3%A9%3F&cd=1&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
anonym

že by záchodky
http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=2627%3A­iomyj-a-mezirky-hnisotene&Itemid=4

hanulka11

Slyším to prvně ,fakt zajímavé -díky za tu otázku, člověk toho neví ,to je neskutečné.......

Mezírky hnisotečné: hostina pro mor
Celé 13. století je obdobím prudkého rozvoje a zakládání měst. A také dobou naprosté hygienické katastrofy. Na pár drahých čtverečních metrech městského prostoru se nahromadili lidé i zvířata – a ti všichni produkovali biologický odpad. Nerudovská otázka „kam s ním“ je ovšem příliš netrápila. Přece před dům, na společnou ulici, či za dům, do dvora! Ctihodní měšťané tak žili de facto na skládce. Však se také pro úzké postranní uličky ujal výstižný název "mezírky hnisotečné

Zdroj: http://johanka1412­.blog.cz/1008/ri­tomyjove-aneb-otresne-dejiny-hygieny-v-cechach

Děda Louda

Parlamentní kuloáry?