Co společného mívá řidič s etologií Rorýse obecného?

Nejlepší odpověď
led

Kamionistov by ste podľa etológie kľudne nazvať i „Rorýsi ciest“. Večne na cestách, život v kabíne auta…

Další odpovědi
annas

Kam cestuje a vrací řidič, vědí on a ti, kteří ho na cestu vyslali. O cestování rorýsů, spíš o jejich návratu, víme málo. Proto se čeští ormitologové zapojili do projektu, z něho se má zjistit, zda pták najde své původní hnízdiště. Na záda proto připevnili ptákům geolokátor. Vyhodnocení se dovíme v průběhu letošního roku.

Uvidí se, zda se domů vracejí nejen dobří holubi…

Net

dědapetr

Etologie

Rorýs obecný se s výjimkou hnízdního období téměř neustále zdržuje ve vzduchu, kde dokonce i spí, pije a páří se, střídá přitom svižný let s plachtěním, během kterého nabírá výšku okolo jednoho až dvou kilometrů, aby následně během spánku mohl klesat. Během klesavého letu upadá do mikrospánku, kdy vypíná jednu polovinu mozku, přičemž druhá kontroluje let.[3] Rorýsové nocují za letu v hejnech.[3] Ve vzduchu létá průměrnou rychlostí 35 km/h, ačkoli může dosáhnout i rychlosti přesahující 200 km/h.[4] Minimální pohyb po pevném povrchu dokazují také jeho zakrnělé končetiny, díky kterým druh získal i binomické jméno (Apus apus – z řeckého apous = bez nohou).[5]

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ror%C3%BD­s_obecn%C3%BD