annas

Co spojuje Svatý grál a krále Artuše?

Nejlepší odpověď
hanulka11

SVATÝ GRÁL A JEHO HLEDÁNÍ
Legenda o něm dávala po staletí křídla fantazii. Co to je svatý grál? Co ho spojuje s legendárním králem Artušem? Proč nebyl dosud nalezen? Jde o kalich, z něhož podle jedné verze pil při poslední večeři Ježíš Kristus, podle jiné verze jej zanechali na Zemi mimozemšťané.
Bájný král britských Keltů, Artuš, byl často zobrazován u kulatého stolu se svými rytíři. Uprostřed stolu prý býval pohár nadaný kouzelnou mocí, zvaný svatý grál. Podle legend, mýtů, pověstí a písní středověkých minnesängrů, které ho opřádaly a opěvovaly, propůjčuje svatý grál svému majiteli vše, co si může přát – pozemské štěstí i nebeské blaho. Není divu, že se po celá staletí lidé snaží ho najít. Poprvé se zmínka o svatém grálu objevuje asi v roce 1190 v nedokončené básni nazvané Parsif čili Příběh o grálu francouzského trubadúra Chrétiena de Troyes. Také v německé verzi z počátku 13. století básníka Wolframa von Eschenbacha je grál spjat s pověstí o Parsifalovi. Ten vytáhne do světa, aby se stal rytířem, a dostane se až ke kulatému stolu krále Artuše. Po četných dobrodružstvích je nakonec Parsifal povolán, aby se stal novým králem grálu. Grál během historie dostával v mýtech a legendách nejrůznější podoby. Nejčastěji býval představován jako pohár, z něhož pil při poslední večeři před svým ukřižováním Ježíš Kristus. Podle této legendy ho získal Josef z Arimetie, boháč, který zahalil mrtvé tělo Ježíše a odnesl ho do hrobu. Jeho rodina pak grál, který už dostal přídomek svatý, dopravila do Glastonbury, kde se zakládala první křesťanská obec v Británii.

Zdroj: http://zsg.ic.cz/