annas

„Co slíbíš, to splň! Lépe je, když neslibuješ, než když slíbíš a nesplníš.“ Co „když ptáčka lapají a pěkně mu zpívají?“

První citát z bible, druhý je známé české přísloví

https://citaty­.net/temata/slib/?o=p­opular

1. Které přísloví se vám zdá výstižnější v souvislosti se sliby?

  1. Na kapku medu se chytí více much než na sud octa – české přísloví
  2. K čemu kdo chuť má, v tom těžkosti nepozná – srbské přísloví

Zdroje Křížovka tajenky MF Dnes z č. 33 a č.49

2. Jsou všechny sliby chyby?

  1. „Sliby – jízdní řády jsou k tomu, aby se nedodržovaly.“ — Jonathan Swift
  2. „Červí pochybností se nejdřív zahryznou do lásky slibované až za hrob.“ – Miroslav Huptych

3. Sliby nejsou k zahození – když se splní, to se cení, ale

  1. „člověk, který se zcela spolehl na sliby ostatních a nevykonal jiné přípravy, je ztracen.“ — Niccolò Machiavelli
  2. „nepotřebujeme lidi, co dávají obrovské sliby. Potřebujeme lidi, co ty malé dodržují.“ – Petr Havránek

https://citaty­.net/citaty/16451-jonathan-swift-sliby-a-jizdni-rady-jsou-k-tomu-aby-se-nedodrzova/
https://azcita­ty.cz/niccolo-machiavelli/5166/
http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

https://kazdy­denscitatem.cz/ci­taty-o-zivote/nepotre­bujeme-lidi-co-davaji-obrovske-sliby/

Siréna slibovala, ale zahubila – OBLECTAT, UT OPPRIMAT …

https://sites­.google.com/si­te/latinalexi­kon/o-1

Obrázek

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2018/01/19/07/57/sha­king-hands-3091906_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
fcoop

Hodně slibovat, málo dávat – potěšení lakomcovo. — belgické přísloví
Slib je mrak; splnění slibu je déšť. – arabské přísloví
Sliby jsou jako úplněk – neplatí-li zcela, slábnou každým dnem. — německé přísloví

Rozhodující jsou činy,ne slova.

Existuje ještě jedna verze téhož,mnohem „šťavnatější“.
Začíná to:"Kecy jsou na…atd.

Další odpovědi
marci1

Vím, že jsou sliby-chyby stále jen,
sliby-chyby jako sen konejší, nic víc.
Pro mě jsou sliby-chyby stále jen,
sliby-chyby jako den včerejší, nic víc. 🙂

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=XCBuia3tzyA

Drap

Ano, mělo by to tak platit vždy. Snažím se tak žít a sliby vždy dodržet. Málo kdy něco nesplním, spíše mi to trvá déle než jsem plánoval.

  1. Obě přísloví jsou jistě platná a pravdivá. Osobně se mi zdá bližší , to co je pod písmenem „a“
  2. Nemusí bát všechny sliby. Třeba hned ty jízdní řády. Zde může zasáhnout nějaká vyšší moc, či špatný odhad věcí budoucích a je zpoždění.

    b/ se mi líbí, doposud jsem neslyšel.

3.Určitě nejsou sliby k zahození. Myslím, že jsou dokonce k běžnému životu důležité a nutné. Vše uvedené je v jistých situacích bezesporu pravdivé.

EKSOT123

Ano, slíbit může být v tom momentě příjemné, i pro slibujícího. Ale o to více může později přijít hořkost, ať už pro slibujícího, který se cítí zavázán, ale komplikuje mu to život, nebo pro slíbeného, v případě zklamání. Zvláštní kapitolou jsou sliby v opilosti. Přesto je někdy vhodné slíbit.
Rád jsem sliboval svému pejskovi, že půjdeme na procházku – on z toho míval hroznou radost a těšil se. Ale někdy se stalo,že z toho sešlo. Celý den čekal a večer přišel ke mně a smutně koukal.
Ještě chci zmínit sliby Boží v bibli. Je jich tam hodně. Výzvou je třeba: Třeba: „Kdo mě bude hledat, tomu se dám nalézt.“ Sám Ježíš uváděl srovnání o řádně vychovaném člověku, který hned slíbil, ale nakonec nesplnil s hrubým člověkem,kterému se nechtělo, poslal tě do háje, alenakonec věc udělal. Zajímalo by mě třeba,jaké měl Herodes jiné čestné možnosti,když už slíbil tanečnici vyplnit přání a ona si vyžádala hlavu Jana Křtitele. Podle mě měl, ale možná by ho to stálo trůn.
Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají… některé ženy si před svadbou počínají úplně jinak, radši nebudu říkat, odkud to vím. Hanebné je třeba počínání pojišťovacích agentů,že sdělují jen vybrané informace. Německá obdoba: Mit Speck fängt man Mäuse. (Na slaninu se chytají myši)

Slibuj pomalu, ale sliby plň hned. Japonské přísloví
Investujte do První české slibotechny! Slibujeme hory-doly.
Президент обещал, что мы будем жить в шоколаде. Ну, хоть с цветом не обманул! (Prezident slíbil, že budem žít v čokoládě. Nu, aspoň s barvou neklamal.)
Многие обещания похожи на прогнозы гидрометцентра о состоянии погоды на завтра. (Mnohé sliby se podobají předpovědím hydrometeorologů na zítřejší počasí)

Bolševici v Rusku tenkrát vyhráli hlavně proto, že naslibovali lidem půdu. Pěkná je tato ruská hláška: Ленин был большим шутником. Он пришёл к власти пообещав крестьянам землю. Но те её так неувидели… Но крестьяне тоже были большими шутниками. Поетому Ленин невидит землю до сих пор. (Lenin byl velkým vtipálkem. Slíbil lidem či křesťanům půdu. Ale ti ji nikdy neuviděli. Ale lidé také byli velkými vtipálky. Proto Lenin nevidí půdu dodnes.)

1ab) se sliby mohou někdy souviset,ale možná častěji se užívají v jiných souvislostech. 1a) myslím spíš, jako výchovná metoda 1b) tak jak je to psané, chuť dává křídla.