agentpv

Co si vlastně vydražím tou 1/36 – „Dražba spoluvlastnického podílu 1/36 na RD“? Okno, vrata, záchod…?

A k čemu mi ta 1/36 bude? Kde budu bydlet, když někdo jiný koupí 35/36 a já jen jednu/36?

Nejlepší odpověď
ivzez

Ideální šestatřicetinu toho domu.
Nebude to nic konkrétního, jen šestatřicetina ze záchodu,
okna, střechy, sklepa, dveří → prostě všeho.

Kdyby těch spoluvlastníků bylo 20, vydražil
byste ideální dvacetinu (tedy 5 %) domu.

V případě 36 spoluvlastníků půjde o něco více než 2,5 %.

Další odpovědi
Edison

Ne. Vydražíš se všeho 1/36. V zásadě je to podíl na družstvu, dnes tedy spíše na společenství.

zjentek

Kupř. 110.000 kaček ze 4.000.000! (;

Pepa25

Spoluvlastnický podíl má smysl, pokud je nemovitost pronajatá nebo nese jiný výnos (např. pacht zemědělského pozemku nebo lesní pozemek). Tak se prostě výnosy rozdělí podílem. Na správě nemovitosti se ale musí spoluvlastníci shodnout.
Spoluvlastnictví RD by teoreticky mohlo vést k dohodě o společném užívání odpovídajícím podílům (pokud by to bla např. polovina či třeba třetina). Nabytí 1/36 je ale k ničemu, koupě takového podílu má smysl jen pro stávající spolumajitele – nebo v případě roztříštěného vlastnictví pro někoho, kdo se mezi ně vlomí a bude je otravovat s nabídkami, až postupně skoupí vše.

elkon

Edisone, v dotazu se píše o rodinném domě, ne o družstvu. Třeba má tazatel 35 sourozenců.