svehel

Co si představujete pod pojmem „spiritualita“?

Co si představujete pod pojmem „spiritualita“? Odborné definice tohoto slova znám, takže prosím nic takového nevyhledávejte. Zajímá mě pouze laický výklad, tedy vaše osobní momentální představa o významu slova spiritualita (popř. jaké asociace k tomuto pojmu máte). Děkuji :)

Nejlepší odpověď
annas

Spirit = duch.

Spiritualita je něco, , co je spojováno s duchovnem, s něčím posvátným. U věřících je to spojení s Bohem,, tedy s Duchem svatým. u jiných s přírodou a vesmírem, , tedy jde o transcendentno, to co přesahuje náš rozum.

Třeba vymýtání ďábla – exorcismus, zřejmě i kartářky se zajímají o duchovno, – možná je i spíš i trochu magie. Kdysi šamané,. kteří věřili v duchy, ovládaj cími svět..

V moderní době bych sem zahrnula jógu – touha po dosažení nirvány. I když možná je rozdíl mezi indickou a evropskou.

Nebo využití spirituálního o média ve spiritismu pro spojení se duchem zemřelých.i.

V filosofii jsem se setkala s hnutím New Age,. Např mnozí jedinci ve Velké Británii prohlašují, že je vedou duchové a s jejich pomocí mohou vypěstovat i zeleninu.

Není něco mezi nebem a zemí, co je ještě nepoznané?

Další odpovědi
DoTazatel

Duchovno, něco nadpřirozeného, magického, nadlidského a mimo lidské vnímání.
Předstvauji si pod tím taky náboženské obřady (nehledě na náboženství), mystéria, náboženské svátky založené na nějakých zvláštnostech (svátek zemřelých,..) atd.

Osobně si pod tím taky představuju duši/duchy, astrální cestování, energii, esoteriku a psionické schopnosti.
Je to zkrátka to „něco víc.“

zjentek

Především sex! (;

Edison

A ty neodborné, např. na wiki znáš? Tam je to celekm pěkně popsáno…

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Spirituali­ta