Lmaček

Co si představíte pod pojmem kulturní úroveň člověka nebo společnosti?

Nejlepší odpověď
annas

Kultura je široký pojem, takže v jakém směru posuzovat kulturní úroveň? Otázka je proto nejednoznačná.

Kultura společnosti zahrnuje např. kulturu zemědělskou, jazykovou, bydlení, práce, oblékání, stolování, živoního prostředí, cestování, politckou kulturu, tradice, instituce, v nichž se kulturní akce uskutečňují, vztah k přírodě atd.

Dále rozlišujeme hmotnou a duchovní kulturu.

Jací jsou lidé, taková je společnost a taková je i kultura.
„Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.“Antoine de Saint-Exupéry

Z toho vyplývá, že kulturní úroveň jednotlivce vlivňuje mnoho faktorů : rodina, okruh přátel a zájmů dětí, vzdělávání, četba a zaměstnání., návštěva kulturních představení, společenský styk, vztah k přírodě atd.
Podle toho se často odvíjí chování a morálka a odráží se v úrovní celé společnosti.
Osobní kulturní úroveň zahrnuje znalost jazyka, správnost jeho používání, schopnost komunikace, sledování určitých informací, dodržovat pravidla morálky, chování, etikety, osobně se zajímat o historii, bez její znalosti není možné pochopit přítomnost atd.

„Kdyby základní vlastností lidských bytostí nebyla morálka, nebyla by možná ani společnost, ani sociální řád, ani kultura, ačkoliv se společnost, řád i kultura, ať už to zní jakkoliv ironicky, snaží tuto vlastnost likvidovat, nebo alespoň neutralizovat její důsledky. Člověk je za své volby odpovědný – právě proto je pro „řídicí sféru“ (a to v každém systému bez výjimky) tak výhodné, aby se člověku namluvilo, že „nemá alternativu“.“
Zygmunt Bauman

Chcete-li se dovědět názory na podobné otázky, které zde byly vloženy, projděte si odkaz
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=co%20je%20kul­tura

Další odpovědi
Kepler

Asi nebude správná definice, ale kultura chování člověka, nebo společnosti určuje jejich odlišnost od zvířat. Dodržuje všeobecně přijaté normy chování, vše co je považováno za estetické, prostě se nechová jako barbar.

zjentek

V samotném závěru videa v odkazu níže je policistka, která odchází od služebního vozu. Pozorně se zaměř na její pohyby- v nich spatřuji kulturní úroveň její i prezentované společnosti.
Já se nacházím někde mezi OP a OV, takže si představím nanejvýš tak vánoční stromeček ;)

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/koktej­l/405236-dubajska-policie-a-jeji-luxusni-vozovy-park.html

zjentek

Odkaz je zde:
https://www.no­vinky.cz/koktej­l/405236-dubajska-policie-a-jeji-luxusni-vozovy-park.html
.. odkazy, vkládané do kolonky „zdroj“, nefungují! Opravit ;)

Kepler

Fungují, ale z https se musí umazat s.

zjentek

Aha ..a co tam sakra dělá to es?

Kepler

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/HTTPS